Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:42
Rzadko który z nas, przechylając do ust filiżankę z porcelany, zastanawia się, kto ją stworzył i ile zręczności włożył w to, by ją wykonać. Antropolog Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed we współpracy z twórcami z fabryki w Ćmielowie stworzyli unikalną wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", której głównym elementem jest unikalny serwis obiadowy "Ślad Człowieka".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tony albelton

zastawa Ćmielów porcelana NAC 1200.jpg
Porcelana II Rzeczpospolitej. Z czego jadały głowy polskiego państwa?

Ślad na porcelanie

Chińska zastawa kojarzy nam się z białymi porcelanowymi naczyniami, ozdobionymi ciemnoniebieskimi wzorami. Na wystawie "Ludzie z fabryki porcelany" możemy zobaczyć miski, talerze, filiżanki i łyżki o klasycznych formach, na których zamiast roślinnych ornamentów widnieją odciski ludzkich palców.

Posłuchaj
07:57 Trojka przed poludniem Ludzie z fabryki porcelany 2021_09_02-09-31-46.mp3 "Ludzie z fabryki porcelany", czyli obecność człowieka w procesie przemysłowego wytwarzania (Trójka przed Południem)

 

– Poprosiliśmy pracowników fabryki, żeby wszystko to, co zwykle robią, wykonali ubrani w dwie pary rękawic – jedną parę chroniącą skórę przed solami kobaltu i drugą wykonaną z bawełny, w którą wsiąkał roztwór soli kobaltu. Dzięki temu na wytwarzanych przez nich naczyniach zostały ślady dotyku ich rąk – opisuje dr Ewa Klekot, współautorka projektu i kuratorka wystawy, którą do 12 września można podziwiać w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. – Zależało nam, żeby uchwycić ich obecność, bo w procesie przemysłowym zazwyczaj nie myślimy o tych, którzy wytwarzają produkt – wyjaśnia badaczka w rozmowie Katarzyną Cygler.

Opowieść o ludziach

– Ważną częścią projektu "Ludzie z fabryki porcelany" była ingerencja artystyczna w pole badań, czyli współpraca z kolegą ceramikiem Arkadiuszem Szwedem. Zaprojektował on sposób, w jaki w powstającym w fabryce wyrobie można uzyskać widoczne ślady ludzkiej pracy, dotyku ludzkich rąk. Wokół produktu jest też opowieść o ludziach, których ślady na tym produkcie zostały złapane – opowiada Ewa Klekot.

Wywiad z kuratorami wystawy „Ludzie z fabryki porcelany”/Michał Mazur

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Ewa Klekot (kuratorka wystawy "Ludzie z fabryki porcelany")
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 09.31

kr


Czytaj także

Pocztówka ze wspomnień. "Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:45
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

FAMA 2021. Rozpoczął się najstarszy interdyscyplinarny festiwal artystyczny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:55
Trwa najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych FAMA 2021. Wydarzenie od lat stwarza przestrzeń do wymiany twórczej energii międzyludzkiej, o czym przekonywał rzecznik festiwalu, Daniel Źródlewski. Co znalazło się w tegorocznym programie festiwalu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:00
"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" to rodzaj osobistego przewodnika po krainie piękna. Zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Autorem książki jest ksiądz Witold Kawecki, miłośnik piękna, sztuki, podróży i Włoch. – Toskania to najpiękniejszy rejon turystyczny świata. Jeśli istnieje raj na ziemi, z pewnością jest nim właśnie ona – deklaruje. 
rozwiń zwiń