Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

Tamara Lempicka 1200.jpg
Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Art déco –  kontynuacja stylu secesyjnego

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco ("art décoratif" – "sztuka dekoracyjna"). 

– Z jednej strony to styl, który inspirował się wątkami klasycznymi czy wątkami sztuki ludowej, np. stylem zakopiańskim, ale z drugiej strony czerpał z nurtów awangardowych. Stąd stanowi interesującą, wielowątkową i bardzo ciekawą kompilację tych wszystkich inspiracji – wyjaśnia kustosz wystawy Agnieszka Kaniewska-Płocieniak. – Muzeum Mazowieckie w Płocku od wielu lat jest znane jako muzeum secesji. Można powiedzieć, że art déco jest kontynuacją stylu secesyjnego, ale już w zupełnie innym, nowoczesnym wydaniu. Dlatego pomysł stworzenia tej ekspozycji  był dosyć naturalny.

Posłuchaj
05:48 Trojka przed poludniem art deco wystawa 2021_09_08-09-29-46.mp3 Czym jest styl art art déco? "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Trójka przed Południem)

 

Szalone lata 20.

Odwiedzającym wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" towarzyszy klimat szalonych lat 20. ubiegłego stulecia.

– Przez 15 lat gromadziliśmy eksponaty i komplety mebli. To, co jest istotne dla tych aranżacji wnętrz, to przepiękne, fascynujące bardzo interesujące komplety mebli. Udało nam się kupić naprawdę dobre przykłady polskiego art déco. Dzisiaj o takie przykłady jest już bardzo ciężko. Stąd ta kolekcja stanowi unikalną wartość – podkreśla gość "Trójki przed Południem".

Najważniejszy eksponat

Perłą w koronie wystawy jest jednak obraz Tamary Łempickiej (1898 - 1980), polskiej malarki epoki art déco. Namalowana w 1950 roku "Martwa natura" jest jednym z dwóch obrazów artystki znajdujących się na terenie Polski.

Posłuchaj
05:06 Trojka przed poludniem art deco wystawa 2 2021_09_08-09-39-07.mp3 Obraz Tamary Łempickiej na wystawie "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Trójka przed Południem)  

– Jej obrazy są związane z modelowaniem postaci za pomocą sztucznego światła. Ta sztuczność jest typowa dla epoki, która kojarzy się nam z blichtrem, przyjęciami, fantastycznym wieczorami w gronie zamożnych przedstawicieli środowiska Paryża, Wiednia czy chociażby Warszawy. Stąd utożsamiamy te postaci i klimat panujący w jej malarstwie właśnie z tamtą epoką. Łempicką znamy z portretów kobiet, natomiast w późniejszych latach zainteresowała się ona światem przedmiotów i malowała martwe natury – opowiada Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.

Wystawa art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku - wielkie otwarcie 4 września!/Muzeum Mazowieckie w Płocku

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Agnieszka Kaniewska-Płocieniak (kustosz wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 9.29, 9.39

kr

  


Czytaj także

Mury mówią. Street art, który uczy historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:00
Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Często wpisują się w kontekst otoczenia, w którym powstały, a ostatnio też pełnią rolę... podręczników historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 23:00
Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

No Name Art Festival. Studenci, chwalcie się talentami!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 11:00
To konkurs organizowany przez Samorząd Studentów UKSW, który ma zachęcić studentów ze wszystkich uczelni w kraju do spełniania artystycznych aspiracji i do prezentowania swoich prac. Może otworzy drzwi do kariery.
rozwiń zwiń