Spektakle, rozmowy i… Ingmar Bergman. Święto międzynarodowego teatru w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 01:00
Spektakl muzyczny dla dorosłych, niebanalne adaptacje lektur szkolnych, warsztaty, rozmowy, czytanie dramatów, a ponadto segment poświęcony Ingmarowi Bergmanowi – to wszystko wypełnia program 3. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. O tym, co dokładnie będzie działo się pomiędzy 2 września a 12 października w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, opowiada jego dyrektor Marcin Zawada.
3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny
3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny Foto: mat. promocyjne

fanny-i-aleksander_f kopia 1200.jpg
"Fanny i Aleksander" wg Ingmara Bergmana w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Po raz pierwszy na żywo

Misją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu oraz prezentowanie różnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. W programie tegorocznej edycji znalazło się aż dziesięć spektakli teatrów spoza Kielc.

– To są bardzo różne przedstawienia, które zyskały już renomę u publiczności i krytyków, były też zapraszane na inne festiwale. Prawdopodobnie jako pierwszy festiwal pokażemy te spektakle nie online, a na żywo – zapowiada Marcin Zawada. – Zaprezentujemy szeroką paletę teatralną  od spektakli muzycznych dla dorosłych po "Krótką rozmowę ze śmiercią", czyli taki nowoczesny "bryk" z tekstów staropolskich. Są też lektury takie jak "Nad Niemnem", "Potop" czy nawet "Kupiec wenecki" Szekspira, które zostały przepisane na nowo przez młodych reżyserów – wymienia.

Posłuchaj
04:46 Trojka przed poludniem kielecki Festiwal teatralny 1 2021_09_10-10-27-19.mp3 Trwa 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Rozmowa z dyrektorem wydarzenia Marcinem Zawadą cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

Spacer po teatrze z Fanny i Aleksandrem

Na osobną wzmiankę zasługują dwa spektakle powstałe na podstawie scenariuszy filmów jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów Ingmara Bergmana. Będą to "Fanny i Aleksander" w interpretacji twórców Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz "Sonata jesienna" z Danutą Stenką i Janem Englertem w rolach głównych.

– O spektaklu "Fanny i Aleksander" usłyszeliśmy tyle dobrych słów. Z Michałem Kotańskim, dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach lubimy Legnicę i teatr Jacka Głomba, wiec było to oczywiste. Nieoczywiste jest to, że jest to spektakl, który nie dzieje się w jednym miejscu, a w kilkunastu. Jesteśmy zaskoczeni, że w Kielcach udało nam się znaleźć miejsce, w którym można sobie spacerować z bohaterami tego fantastycznego, ponad czterogodzinnego przedstawienia – opowiada dyrektor kieleckiego teatru w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Oprócz spektakli w ramach festiwalu będzie można zobaczyć film biograficzny poświęcony Ingmarowi Bergmanowi. 

Posłuchaj
04:48 Trojka przed poludniem kielecki Festiwal teatralny 2 2021_09_10-10-35-46.mp3 Trwa 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Rozmowa z dyrektorem wydarzenia Marcinem Zawadą cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

Nie tylko spektakle

3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny to również warsztaty, czytanie dramatów, premiera książki i rozmowy. – W ramach festiwalu mamy dwa czytania dramatu. Pierwsze dotyczy dramatu chorwackiego dramaturga Ivora Martinića "Wszystko jest w porządku, dopóki umieramy we właściwej kolejności". Drugie czytanie, także związane z tematem przemijania, to książka Mateusza Bakuły "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje". W obu tych czytaniach wystąpią fantastyczni kieleccy aktorzy – zachęca Marcin Zawada.

3 Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny I teaser/Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Zawada (dyrektor Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego)
Data emisji: 10.09.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.35

kr

Czytaj także

18. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 10:00
W sobotę 21 sierpnia rusza 18. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jak co roku program wypełnią dziesiątki imprez i wydarzeń kameralnych. Na co warto się przygotować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

FAMA 2021. Rozpoczął się najstarszy interdyscyplinarny festiwal artystyczny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:55
Trwa najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych FAMA 2021. Wydarzenie od lat stwarza przestrzeń do wymiany twórczej energii międzyludzkiej, o czym przekonywał rzecznik festiwalu, Daniel Źródlewski. Co znalazło się w tegorocznym programie festiwalu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciałem być" – spektakl o Krzysztofie Krawczyku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:43
Teatr Powszechny w Łodzi przygotowuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku – "Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Pomysł na stworzenie spektaklu zrodził się jeszcze za życia artysty. Krzysztof Krawczyk miał być jednym z gości honorowych teatru. Życie napisało jednak inny scenariusz. Prapremiera już w najbliższą sobotę 11 września godz. 19.00.
rozwiń zwiń