Festiwal "Dwa Teatry" 2021: ostatnie prezentacje słuchowisk i gala wręczenia nagród

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:50
Dwudziesta, jubileuszowa odsłona Festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Dziś o godz. 19.00 czeka nas gala rozdania nagród. W tym roku o Grand Prix i liczne wyróżnienia XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej rywalizuje 48 spektakli radiowych dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży. 
Spotkanie z twórcami w ramach Festiwalu Dwa Teatry
Spotkanie z twórcami w ramach Festiwalu "Dwa Teatry"Foto: Cezary Piwowarski

Wartość spektakli dźwiękowych

Przed nami ostatnie prezentacje słuchowisk konkursowych XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Wśród nich znalazło się słuchowisko stworzone specjalnie z myślą o słuchaczach Programu 3 Polskiego Radia. Mowa o spektaklu "Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur", którego autorem i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski. 

– To słuchowisko o hrabinie żyjącej na początku XX wieku w Prusach Wschodnich i pojednaniu polsko-niemieckim. To duża historia w tle, ale też zarysowane cechy pojedynczego człowieka. To właśnie wartość spektakli dźwiękowych, które mają nam przybliżyć wartości uniwersalne, opowiedzieć i wytłumaczyć świat – podkreśla Joanna Bachura-Wojtasik, prowadząca spotkania słuchowiskowe.


Posłuchaj
03:54 Trojka przed poludniem Dwa teatry 2021_09_20-09-39-32.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Ostatnie prezentacje słuchowisk (Trójka przed Południem)

 

Czas na rozgłośnie regionalne!

W ostatnim dniu festiwalu są również prezentowane słuchowiska przygotowane przez rozgłośnie regionalne.  Będzie "Hiob" Radia Rzeszów na podstawie tekstów Karola Wojtyły w reżyserii Cezarego Morawskiego. Będą słuchowiska z Radia Gdańsk. Pojawi się też Radio Lublin i Maria Brzezińska, ale tym razem ze słuchowiskiem o charakterze poetyckim zatytułowanym "Tryptyk ukraiński". 

Dobry spektakl radiowy, czyli jaki?

Prezentacje słuchowisk to także okazja do ożywionej dyskusji wśród uczestników festiwalu, co szczególnie cieszy poetę, dramatopisarza i twórcę słuchowisk radiowych Mateusza Żaboklickiego. – Wiele osób czuje, że to jest też dobry moment na krytykę. Okazuje się, to platforma nie tylko do wymiany uprzejmości. To mnie zaskoczyło, głównie pozytywnie. To budujące, że wiele osób ma swoje wyobrażenia na temat tego, jak mógłby wyglądać dobry teatr radiowy.


Posłuchaj
04:22 Trojka przed poludniem Dwa Teatry 2 2021_09_20-10-42-23.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Przed nami gala rozdania nagród (Trójka przed Południem)

 

Kto otrzyma Grand Prix?

Już dziś poznamy laureatów najważniejszych nagród dla najlepszych słuchowisk 2019 i 2020 roku. Jury miało bardzo trudne zadanie, żeby spośród 48 słuchowisk wybrać jedno najlepsze, które dostanie Grand Prix. Zostaną także przyznane nagrody za reżyserię, za tekst scenariusza oryginalnego oraz nagroda im. Romualda Cieślaka. Wieloletni pracownik Teatru Polskiego Radia odszedł 1 kwietnia tego roku w wieku 64 lat. Nagroda ta będzie przyznawana po raz pierwszy w historii przeglądu.

W sobotę 18 września Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Aktorzy odebrali nagrody podczas uroczystego otwarcia Festiwalu.

Spotkanie laureatów Wielkiej Nagrody XX Festiwalu „Dwa Teatry” z publicznością - Ewa Wiśniewska/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka 
Autorka materiałów reporterskich: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 20.09.2021
Godziny emisji: 9.32, 10.42

IAR/kr

Czytaj także

Pytający moralista. 100 lat temu urodził się Stanisław Lem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:55
Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek science fiction oraz jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, urodził się 12 września 1921 roku, co oznacza, że w tym roku przypadła 100. rocznica jego urodzin. Rok 2021 jest także Rokiem Stanisława Lema. O pisarzu w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z Szymonem Kloską, krytykiem literackim i kuratorem programu Lem 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:05
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe polskie wydarzenie ludzi gór, ale też jeden z największych festiwali górskich na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby - wtedy jeszcze pod nazwą "Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady" - rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Trwa właśnie 26. edycja festiwalu, która znacząco się różni od poprzednich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry 2021". Z Tomaszem Manem za kulisami "Papieża" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:50
Pierwsze ze słuchowisk opowiada o fikcyjnej rozmowie papieża Jana Pawła II z dyktatorem, drugie – o pierwszym rzeszowskim koncercie grupy Breakout. Te dwie historie łączy motyw poczucia wolności stojącej w kontrze do władz komunistycznych. O spektaklach radiowych "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…", które znalazły się w programie jubileuszowej, XX edycji Festiwalu "Dwa Teatry", opowiedział ich autor i reżyser Tomasz Man.
rozwiń zwiń