Festiwal śpiewającej duszy – 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 10:55
Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Leila Alekto Photo

Muzyka cerkiewna bez granic

We wtorek 21 września, czyli w dniu otwarcia 40. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, sala Filharmonii Białostockiej pękała w szwach. Tegoroczną odsłonę wydarzenia zainaugurował koncert "Muzyczne perły prawosławia".

W konkursowej części festiwalu swój udział zapowiedziało 28 chórów. Przesłuchania uczestników festiwalu będą trwały od 23 do 25 września. – Jest to muzyka cerkiewna z wielu wieków – od początku chrześcijaństwa po kompozycje współczesne. Utwory są wykonywane przez wszystkie środowiska, w których śpiewana jest muzyka cerkiewna – chóry parafii prawosławnych, ale i katolickich, amatorskie i profesjonalne chóry świeckie, chóry akademickie, chóry dziecięce. Jak twierdzą znawcy, nasz festiwal jest jedynym na świecie, w którym do konkursu stają chóry zawodowe – zwraca uwagę Mikołaj Buszko. 

Posłuchaj
04:47 Trojka przed poludniem festiwal muzyki cerkiewnej 2 2021_09_22-10-38-22.mp3 Mikołaj Buszko o programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021" (Trójka przed Południem)

 

Skromne początki

40. edycja festiwalu nie mogłaby zaistnieć w obecnej formie, gdyby nie poprzedzające je dekady spędzone na wysiłkach, by muzyka cerkiewna zawitała na muzycznej i kulturalnej mapie Polski. 

- Zmieniło się wszystko. Kiedy zaczynaliśmy, jedynym miejscem, w którym wybrzmiewała muzyka cerkiewna, był kościół prawosławny. W kilkuset parafiach nie było chórów. Jedynym zespołem w Polsce, który wówczas propagował muzykę cerkiewną, był Zespół Muzyki Cerkiewnej Warszawskiej Opery Kameralnej, prowadzony przez ks. Jerzego Szurbaka – opowiada dyrektor festiwalu. – W chwili obecnej muzyka cerkiewna jest w repertuarze właściwie wszystkich chórów. Festiwal spowodował, że w kilkuset parafiach w Polsce istnieje po kilka chórów, w których śpiewają młodzież, dorośli, a przede wszystkim dzieci. To nas bardzo cieszy.


Posłuchaj
04:37 Trojka przed poludniem festiwal muzyki cerkiewnej 1 2021_09_22-10-27-25.mp3 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". Historia muzyki cerkiewnej w Polsce (Trójka przed Południem)

 

W ciągu 40 lat istnienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej wystąpiło na nim ok. 900 chórów z 41 krajów. W tym roku zwycięzców poznamy w niedzielę, 26 września. Wtedy też zaplanowano Koncert Galowy z udziałem laureatów.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Mikołaj Buszko (pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021")
Data emisji: 22.09.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.38

kr

Czytaj także

Chór Collegium Musicum UW - Miłość nieduża (retransmisja)

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 13:05
Reatransmisja Koncertu Chóru Collegium Musicum pod dyr. Andrzeja Borzyma. Piosenki Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej były wykonane na Nowej Scenie Teatru Roma w ramach festiwalu "Pamietajmy o Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Chopin i Penderecki. Muzyka polskich kompozytorów na festiwalu w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:00
86 artystów z trzech kontynentów weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek, 11 września, w Rzeszowie II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki​. Jego ideą jest popularyzowanie twórczości polskich kompozytorów, również tych mniej znanych szerokiej publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 11:00
Na drugą edycję festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021 trzeba było czekać aż 19 lat, ale było warto! Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Asmaaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Huun-Huur-Tu oraz sam twórca wydarzenia Milo Kurtis w towarzystwie Dave'a Douglasa – m.in. tych wykonawców będzie można usłyszeć w dniach 23-26 września przed Pałacem Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń