"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

Dzięki życiowym tekstom piosenek, które śpiewała cała Polska, wielu rodaków traktowało Agnieszkę Osiecką jako kogoś bliskiego. – Do mnie czasem podchodzi na ulicy ktoś zupełnie nieznajomy i nagle zaczyna mówić. Na przykład niedawno jakaś pani powiedziała: "Kupiłam sobie wczoraj żółwia wodnego i teraz nie wiem, co mam z nim zrobić". A inna młoda dziewczyna zaczepiła mnie i mówi: "Chciałabym pani, pani Agnieszko, przedstawić mojego psa i kota" – opowiadała autorka słów takich przebojów, jak "Małgośka", "Niech żyje bal" czy "Od nocy do nocy".


Życia Rysy - Agnieszka Osiecka
1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg
Życia Rysy - Agnieszka Osiecka

Osiecka uwielbiała bawić się słowami, tworząc przy tym czasami zupełnie nowe, zaskakujące ich połączenia lub neologizmy. – "Kto czeka na ciebie, łzą się bławacąc". Agnieszka Osiecka, przytaczając ten tekst, mówiła: "W jakim innym języku mogłabym napisać coś takiego?". Ona pławiła się w polszczyźnie – mówi Roman Dziewoński. – Potrafiła połączyć pewne słowa, których wydawałoby się, że połączyć nie można. Z tego wychodziło coś wspaniałego, co ludzie cytują w różnych sytuacjach, nawet nie wiedząc, że to Agnieszka Osiecka tak słownie "narozrabiała" – dodaje dziennikarz Polskiego Radia.


Posłuchaj
06:13 PR3 2021_10_01-10-23-21 Osiecka Dziewońśki.mp3 Roman Dziewoński o obchodach urodzin Agnieszki Osieckiej (Trójka przed południem)

 

W sobotę, 9 października, przypada 85. rocznica urodzin poetki. Z tej okazji o godz. 18.05 w studiu koncertowym jej imienia, znajdującym się w siedzibie radiowej Trójki, odbędzie się koncert "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". W rolę gospodarza wcieli się Roman Dziewoński, a na scenie wystąpią Stanisława Celińska, Skaldowie i Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym audycji będzie Hanna Bakuła.

W listopadzie Dziewoński planuje zorganizowanie jeszcze jednego wydarzenia, nawiązującego szyldem do tytułu jednej z piosenek Osieckiej, "My mamy kota".  – Jakiś czas przed odejściem Agnieszki Osieckiej zadzwoniłem do niej i przedstawiłem pewien pomysł na spektakl "My mamy kota na punkcie Osieckiej". Roześmiała się i zaakceptowała to. Teraz wracamy do tego – mówi pomysłodawca, który na razie nie zdradza wielu szczegółów spektaklu, oprócz tego, że w obsadzie znajdą się znani aktorzy, w jakiś sposób związani z Osiecką.  

Anna Żebrowska, Skaldowie – "My mamy kota", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Roman Dziewoński (dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 10.23

kc

Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:50
Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń