Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 11:00
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. Wydarzenie od dwudziestu lat skupia twórców i miłośników tej gałęzi kultury. Co przygotowano w tym roku? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

– Festiwal od początku uczestniczy w przemianach polskiego rynku komiksów. Autorzy od 1991 roku spotkali się w Łodzi i wymieniali opinie z wydawcami. Środowisko komiksowe, nie jest tak duże. Mimo to, łódzki tygiel jest spory. Jesteśmy zakwasem, który pozwalał środowisku rosnąć – mówiła Katarzyna Tośta, rzecznik wydarzenia.  


Posłuchaj
06:08 PR3 2021_10_01-10-35-54_komiksy.mp3 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi (Trójka przed południem)

 

– W latach dziewięćdziesiątych startowaliśmy z perspektywy, że komiks to twór adresowany dla dzieci i młodzieży. Wszyscy znali Papcia Chmiela i jemu podobnych twórców. Od tego czasu wiele się pozmieniało. Zależało nam, by komiks postrzegany był jako medium szersze i zdecydowanie bardziej adresowane do dorosłych. Aktualnie tytułów dla dzieci ukazuje się znacznie mniej. Można policzyć je na palcach jednej ręki. To, co trafia na rynek, to w znacznej mierze książki dla dorosłego odbiorcy – wyjaśniała.  

– Od początku festiwalu walczyliśmy o to, by komiksy nie były postrzegane jako infantylna rozrywka dla najmłodszych odbiorców kultury. Chcieliśmy pokazać, że to poważne medium władające różnymi środkami wyrazu – dodała.

W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. strefa autografów, strefa gier, cospley i spotkania z twórcami komiksów. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja rozpoczyna się w sobotę, 2 października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Tośta (rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi)
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 10.23

zch

Czytaj także

Świat Muminków odkryty na nowo. Ukazał się komiks z historiami skandynawskich trolli

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:35
Komiks z przygodami Muminków dostępny jest już w księgarniach. Historie autorstwa Tove Jansson powstały jeszcze w latach 50. na potrzeby brytyjskiego Evening News. Teraz doczekały się polskiego wydania. Jak wygląda świat skandynawskich trolli? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. Krakowski Festiwal Komiksu – spotkania z twórcami, wystawa i komiksowy spacer

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:38
Przez trzy dni, w dniach 26-28 marca, na ekranach komputerów i smartfonów będą gościć najznakomitsi scenarzyści i rysownicy komiksowi z Argentyny, Belgii Francji, Szkocji oraz oczywiście Polski. W realu będzie można uczestniczyć w wystawie hiszpańskich ilustratorek oraz wybrać się na spacer komiksowymi szlakami Krakowa. To wszystko w ramach 10. Krakowskiego Festiwalu Komiksu.
rozwiń zwiń