"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 09:45
– Cieszę, że znowu będę mógł zagościć w studiu imienia Agnieszki Osieckiej, tym bardziej, że moja debiutancka płyta jest rejestracją występu, który odbył się w radiowej Trójce – mówił Marcin Januszkiewicz – aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, kompozytor oraz autor albumu "Osiecka po męsku". Gość Katarzyny Cygler znalazł się w gronie artystów, którzy już w sobotę 9 października zmierzą się z twórczością patronki Trójkowego studia podczas koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka".
39. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2018. Marcin Januszkiewicz śpiewa utwory z albumu Osiecka po męsku
39. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2018. Marcin Januszkiewicz śpiewa utwory z albumu "Osiecka po męsku"Foto: Forum/Krzysztof Zatycki

Życia Rysy 1200.jpg
Życia Rysy. Serwis poświęcony Agnieszcze Osieckiej

Płeć nie ma znaczenia

Koncert "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka" to forma muzycznej celebracji 85. rocznicy urodzin artystki. Już 9 października w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (przed 1997 rokiem działającym pod nazwą studio M1), grupa najbardziej utalentowanych polskich artystów zinterpretuje utwory królowej polskich autorów tekstów.

W 2017 roku na tej samej scenie wystąpił Marcin Januszkiewicz, wykonując utwory, które znalazły się na jego pierwszym albumie "Osiecka po męsku". – Osiecka, jak to się dzisiaj mówi, ''umiała w mężczyzn'' i doskonale ich rozumiała. Zresztą, miała bogate życie osobiste, więc pozwalało jej na to doświadczenie. Ja znakomicie odnajduję się w jej repertuarze i wiele rzeczy, które chcę powiedzieć, mogę powiedzieć dzięki jej tekstom. Wtedy płeć nie ma znaczenia – stwierdza artysta.

Posłuchaj
12:32 2021_10_04 09_31_58_Trojka_przed_poludniem.mp3 Marcin Januszkiewicz w oczekiwaniu na koncert "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka" (Trójka przed Południem)

"Jakbym sama siebie głaskała po głowie"

Sama Osiecka o pisaniu mówiła następująco: – Jeżeli jest mi w życiu naprawdę bardzo źle i mam wrażenie, że ktoś mnie głęboko skrzywdził albo sama siebie krzywdzę, umiem pocieszyć się tylko pisaniem. Kiedy piszę piosenki, to jakbym sama siebie głaskała po głowie. Pamiętam takie zdanie, bodajże Freuda, że literatura to jest zamienianie cierpienia w piękno. Ja piszę dla zabawy, dla radości, dla pociechy. Mam nadzieję, że czasami ten nastrój przenosi się też na czytelnika.

Jak mówi Marcin Januszkiewicz, właśnie takie podejście do tworzenia powoduje, że czuje się dobrze, interpretując teksty Agnieszki Osieckiej. – Potrafiła pisać o rzeczach najtrudniejszych, granicznych albo ostatecznych w taki sposób, że brzmi to troszkę ironicznie i, mimo wszystko, trochę lżej, chociaż to ciągle ma swoją wagę. Mam bardzo podobnie, ponieważ sam jestem autorem tekstów. Czasami budzę się nad ranem i mam lekki niepokój w sobie, jakiś lęk albo nerwoból. Wtedy tekst jest ukojeniem. Można się na nim koncentrować, skanalizować swoje uczucia i myśli. Mam wrażenie, że moje najlepsze teksty do tej pory powstały, kiedy najbardziej bolało – wyznaje piosenkarz.

"Osiecka po męsku"

Wydany w 2017 roku album "Osiecka po męsku" wpisuje się w naturalny punkt zdarzeń, jakie kreślą się na życiowej i zawodowej drodze Januszkiewicza w związku z twórczością Agnieszki Osieckiej. To właśnie utworami tej wybitnej autorki Januszkiewicz wygrywał ważniejsze krajowe festiwale: "Pamiętajmy o Osieckiej" w 2011 i wrocławski "Przegląd Piosenki Aktorskiej" w 2017 roku. Na albumie, oprócz sztandarowego "Niech żyje bal" znajdą się również mniej znane, zaskakujące utwory jak "Nim wstanie dzień", "Wybacz mamasza" czy "Diabły w deszczu".

– Nie siliłem się na to, by moje aranżacje były w stu procentach inne niż oryginał. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby było to spójne z tym, co mi duszy gra, z tym, jak czuję muzykę i jak słyszę słowo, żeby to było dość współczesne – mówi gość Trójki. – Wybierając piosenki na album, kierowałem się prostym kryterium, a mianowicie takim, czy te piosenki podobają mi się czy nie – dodaje.

Deszcze Niespokojne/Marcin Januszkiewicz – temat

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Januszkiewicz (aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek i kompozytor)
Data emisji: 4.10.2021
Godzina emisji: 19.31

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:50
Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń