"Życia rysy". Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:45
W czerwcu 1997 roku, trzy miesiące po śmierci Agnieszki Osieckiej, zorganizowano koncert z okazji nadania Trójkowemu studiu M1 jej imienia. Piosenki z tekstami nowej patronki zaśpiewali wówczas m.in. Magda Umer, Łucja Prus i Skaldowie. Andrzeja Zielińskiego i jego grupę usłyszymy ponownie w sobotę 9 października podczas specjalnej audycji koncertowej "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". W dniu swoich 77. urodzin artysta zdradził, jakie były początki jego muzycznej współpracy z poetką i które wspólne utwory ceni najbardziej.
Andrzej Zieliński
Andrzej ZielińskiFoto: Forum/Łukasz Zarzycki

Życia Rysy 1200.jpg
Życia rysy - Agnieszka Osiecka

Wszystko zaczęło się w klubie "Pod Gruszką"

Z okazji zbliżającej się 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej w "Trójce przed południem" emitujemy archiwalne nagrania z wypowiedziami poetki. W jednej z nich Osiecka wyznaje: – Często, kiedy kobieta coś opowiada, czy kiedy nawet coś tak sobie cichutko bąka w towarzystwie, domyślam się, co ona myśli. Natomiast mężczyzna nie jest dla mnie taki przezroczysty. Kiedy mężczyzna coś mówi, ja biorę to za dobrą monetę i wcale nie wiem, co tam w środku płynie. Jest jednak paru mężczyzn, których dobrze rozumiem i dla nich z łatwością piszę. Z łatwością pisze się dla Andrzeja Zielińskiego.


Posłuchaj
16:26 2021_10_05 09_29_59_PR3_Trojka_przed_poludniem.mp3 Zbliża się koncert "Życia rysy". Agnieszka Osiecka we wspomnieniach Andrzeja Zielińskiego (Trójka przed południem)

 

Artystyczna współpraca Agnieszki Osieckiej i założyciela Skaldów rozpoczęła się w 1967 roku. – Agnieszka przyjechała do Krakowa z kompozytorem Adamem Sławińskim i spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką". Agnieszka z Adamem zaproponowali mi współpracę z Radiowym Studiem Piosenki i komponowanie utworów do cyklu telewizyjnego ''Listy śpiewające'' – wspominał Andrzej Zieliński w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.

Marcin Januszkiewicz Agnieszka Osiecka 1200.jpg
"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Marcin Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

Podwójny wymiar ''W żółtych płomieniach liści''

Pierwsze dwa utwory, które muzyk stworzył do tekstów Agnieszki Osieckiej, to ''Nie całuj mnie pierwsza'' i ''Śpiewam, bo muszę''. – Najlepsze jednak były piosenki, które powstały troszkę później. Moja ulubiona to ''W żółtych płomieniach liści'' – mówił gość Trójki. – Napisałem go chyba w roku 1968. Był odbierany jako romantyczny utwór o rozstaniu, ale miał on również wymiar polityczny, bo dotyczy Marca '68, kiedy to społeczność pochodzenia żydowskiego, w tym dużo przyjaciół Agnieszki i również moich, musiała opuścić Polskę – wyjaśnił.

Łucja Prus i Skaldowie - W Żółtych Płomieniach Liści/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

"Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

Do słuchania specjalnej audycji koncertowej "Życia rysy – Agnieszka Osiecka" zapraszamy w sobotę (9 października) od godz. 18.05 do godz. 20.00. Oprócz Skaldów na Trójkowej scenie wystąpią Stanisława Celińska i Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym będzie przyjaciółka Agnieszki Osieckiej, pisarka, malarka i kostiumolog Hanna Bakuła, z którą porozmawia prowadzący wieczór Roman Dziewoński.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka rozmowy: Aleksandra Kaczkowska
Gość: Andrzej Zieliński (wokalista, pianista, kompozytor, aranżer, założyciel zespołu Skaldowie)
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 9.29

kr/mk

Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:50
Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń