"Nie jesteś sama" i inne piosenki bliskie sercu. Stanisława Celińska zaśpiewa Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:45
"Nie jesteś sama" – taki tytuł nosi jeden z utworów z tekstem Agnieszki Osieckiej, który dla słuchaczy Trójki wykona aktorka i wokalistka Stanisława Celińska podczas sobotniego koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Wydarzenie jest formą muzycznego świętowania urodzin poetki, która w tym roku skończyłaby 85 lat.
Stanisława Celińska
Stanisława Celińska Foto: Marcin Banasik

Życia Rysy 1200.jpg
Życia rysy - Agnieszka Osiecka

Posłuchaj
08:43 2021_10_06 09_27_35_PR3_Trojka_przed_poludniem.mp3 Zbliża się koncert "Życia Rysy".Stanisława Celińska wspomina Agnieszkę Osiecką (Trójka przed Południem)

 

Prezent dla Agnieszki 

Jak mówi Stanisława Celińska, zawsze stara się ona, by śpiewane przez nią utwory miały w sobie chociaż nutkę optymizmu i były swojego rodzaju "receptą" dla słuchacza. Takim utworem jest właśnie "Nie jesteś sama". – Ta piosenka stała mi się bardzo bliska. To jeden z nielicznych optymistycznych tekstów. Nie ma w nim goryczy, jest pocieszeniem. Z wielką radością przedzieliłam dwie dosyć smutne pieśni właśnie tą piosenką – pocieszającą, afirmującą przyjaźń. Pozwolono zaśpiewać mi ją w aranżacji Macieja Muraszko, który robi to bardzo pięknie. W jego aranżacji jest mi to jeszcze bliższe. Będę mogła zaśpiewać to z całym moim zespołem, co jest dla mnie wielką radością, takim prezentem dla Agnieszki. Dla mnie też będzie to takie swoiste święto – mówiła artystka w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.

Stanisława Celińska - Nie jesteś sama/Jarek

Szczerość aż do bólu

Co takiego jest w tekstach Agnieszki Osieckiej, że tak poruszają? – Myślę, że to szczerość aż do bólu, przyznawanie się do różnych swoich przywar, niedoskonałości, tęsknot. Nie ma tam chęci wybielenia się, a wręcz przeciwnie  czasami jest tam chęć pogrążenia. To porywające, ponieważ razem z muzyką to jest bardzo piękny przekaz, bardzo ludzki, mówiący dużo o nas i właściwie trafiający do każdego. Bo przecież każdy ma takie momenty w życiu, kiedy w ten sposób myśli i czuje. Jest to bardzo bliskie sercu każdego z nas – odpowiedziała Stanisława Celińska.

Andrzej Zieliński Skaldowie Forum 1200.jpg
"Życia rysy". Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką

"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka"

Już w sobotę 9 października obchodzić będziemy 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji tego dnia o godzinie 18.05 w studiu jej imienia przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie rozpocznie się specjalna audycja koncertowa, transmitowana na antenie Trójki. Oprócz Stanisławy Celińskiej wystąpią Skaldowie i Marcin Januszkiewicz. Jako gość specjalny pojawi się przyjaciółka Agnieszki Osieckiej, malarka i pisarka Hanna Bakuła. W rolę prowadzącego wydarzenie wcieli się Roman Dziewoński.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autorka rozmowy: Aleksandra Kaczkowska
Gość: Stanisława Celińska (aktorka, wokalistka)
Data emisji: 6.10.2021
Godzina emisji: 9.29

kr

Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:50
Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń