We Wrocławiu październik należy do Tadeusza Różewicza. Setna rocznica urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 09:35
Wyśpiewywanie i rapowanie poezji przez całą dobę, spektakle i spacer po Wrocławiu śladami poety – te i inne wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, którą obchodziliśmy w minioną sobotę. O tym, co jeszcze czeka nas w październiku 2021 roku (ogłoszonego Rokiem Tadeusza Różewicza), opowiedział Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza).
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum/Michał Rogala

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

Wrocław ojczyzną twórczości Różewicza

W sobotę 9 października minęło 100 lat od dnia narodzin Tadeusza Różewicza. W szczególny sposób tę rocznicę świętuje Wrocław, w którym Tadeusz Różewicz przez 46 lat mieszkał i tworzył. Jak podkreśla dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, kluczowy dla Różewicza był rok 1968, kiedy to przeprowadził się do Wrocławia z Gliwic. – Oczywiście Różewicz bywał we Wrocławiu już wcześniej, chociażby na Festiwalu Jednego Aktora, gdzie wystawiano spektakle na podstawie jego tekstów – dodaje.

Posłuchaj
07:38 Trojka przed poludniem Rozewicz 2021_10_11-09-29-07.mp3 Rok Tadeusza Różewicza i setna rocznica urodzin poety. Jarosław Fret gościem Trójki (Trójka przed Południem)

 

Doba z Różewiczowską poezją

Jakie wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin twórcy? – Myślenie dramatyczne było jedną z dróg myślenia poety, stąd dominują wydarzenia teatralne, ale nie tylkoMieliśmy też wiele wydarzeń muzycznych, w tym wspaniały 24-godzinny "24’21 Różewicz Jam Session" w Teatrze Capitol – w ciągu 24 godzin zostało wyśpiewanych i wyrapowanych wszystkie 48 tomików poety – opisuje Jarosław Fret.

Różewicz teatralnie

Instytut im. Jerzego Grotowskiego przygotował cykl teatralny pt. "Archipelag Tadeusza Różewicza". – Mamy spektakl pantomimy "Mów o sobie, tylko o sobie", mamy "Staruszka" w Teatrze Lalkowym, przygotowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych, oraz ''Odchodzi'' Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika – wymienia Jarosław Fret.

Trailer || "Mów o sobie, tylko o sobie" reż. Daria Kopiec/PantomimaWroc

We Wrocławiu żył i tworzył jeszcze inny znany człowiek teatru. Mowa oczywiście o Jerzym Grotowskim. Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu było wystawienie spektaklu "Złowione", w którym przecinają się twórcze ścieżki obu artystów. Premiera spektaklu Teatru ZAR w reżyserii Jarosława Freta odbyła się w czwartek 9 października w Instytucie Grotowskiego.

Od debiutu do ostatnich chwil

W tym roku zafascynowani spuścizną Różewicza mogą także zerknąć na przewodnik po Wrocławiu śladami poety czy na jego korespondencję z Czesławem Miłoszem. Czy te publikacje jeszcze odkryją przed nami jakieś tajemnice? – Nie chodzi o tajemnice, ale o prawdziwe partnerstwo, które proponuje nam poeta – odpowiada Jarosław Fret. – 70 lat jego twórczości to nie tylko liczby, nie tylko dekady, ale te światy, które odłożyły się i przemieniły od roku 1945, kiedy zadebiutował, aż po ostatnie chwile jego życia. To jest do odkrycia i ponownego przeżycia, odnalezienia wartości – podsumowuje gość Marty Piaseckiej.

Ukochane miejsca we Wrocławiu Tadeusza Różewicza | Wrocław TV/WROCŁAW TV

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza)
Data emisji: 11.10.2021 
Godzina emisji: 9.29

kr

Czytaj także

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:05
Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Powstały dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza serwis rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Różewicz. Dźwiękowa opowieść o Poecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:00
Nowy serwis specjalny Portalu Polskiego Radia rozewicz.polskieradio.pl ma swoją premierę dziś, 9 października, w setną rocznicę urodzin poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Różewicz - jeden z najwybitniejszych poetów i dramaturgów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 10:20
"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 9 października minęło sto lat od urodzin poety, który decyzją Sejmu RP jest patronem roku 2021.
rozwiń zwiń