Uczyć i uwrażliwiać. Warsztaty "Penderecki przez dziurkę od klucza"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:50
Uwrażliwia, wpływa na młode umysły i kształtowanie wrażliwości emocjonalnej. Muzyka. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępne są warsztaty dla najmłodszych, które odbywają się pod nazwą "Penderecki przez dziurkę od klucza". 
Dzieci podczas warsztatów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Dzieci podczas warsztatów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa PendereckiegoFoto: Irek Dorozanski/Forum

– Muzyka wpływa na dojrzewanie emocjonalne i pozwala rozwijać aktywność twórczą, zwłaszcza u małych dzieci. Nasze warsztaty adresowane są do najmłodszych, w wieku od pięciu do dziewięciu lat. Najważniejszym aspektem tego wydarzenia jest muzyka Krzysztofa Pendereckiego, która tworząc aurę różnorodności, towarzyszy działaniom warsztatowym – powiedziała Jadwiga Kania, kurator wystawy. 

Posłuchaj
09:08 PR3_MPLS 2021_10_12-09-28-07_penderecki.mp3 "Penderecki przez dziurkę od klucza". Warsztaty dla najmłodszych (Trójka przed południem)

 

"Penderecki przez dziurkę od klucza"

– Słyszenie dźwięków jest łączone z zabawą. W ten sposób dzieci najszybciej poznają świat. To warsztaty kreatywne, podczas których najmłodsi zapoznają się z najważniejszymi aspektami z życia kompozytora. Dzieje się to podczas zajęć ruchowych, którym towarzyszy oczywiście muzyka jego autorstwa. Nauka możliwa jest poprzez aktywne czytanie biografii, która przybrała formę baśniową. Ten termin nie ma w sobie jednak nic z fantastyki. To najważniejsze fakty związane głównie z dzieciństwem i dorastaniem kompozytora, czyli tematyka najbliższa naszym gościom. Dzięki biografii mogą oni poznać m.in. historię, o której sam Penderecki bardzo chętnie opowiadał, jak dostał od swojego wuja czerwony rowerek. To ważne momenty, które na późniejszych etapach wracały u profesora. Podobnie jak traumatyczne wspomnienia, gdy w czasie wojny musiał ten rowerek zostawić i uciekać – opowiadała. 

"Alfabet Pendereckiego"

– Dla starszych dzieci, w wieku szkolnym, przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne. Przybrały one formę gry rozgrywanej w przestrzeniach muzeum. Chcemy ułatwić im zgłębianie zawartości ekspozycji multimedialnej, która opowiada o muzyce ostatnich 120 lat. To rozległa wiedza, niekiedy trudna. Gra dotyka najważniejszych faktów i ciekawostek z życia twórcy. Kolejne litery układają się w alfabet niezwykle interesujących zdarzeń i faktów – zachęcała kurator. 

– Nierozłącznym elementem prowadzonych przez nas warsztatów jest spacer z przewodnikiem po parku. Uzależniamy go oczywiście od warunków atmosferycznych, które jak na razie nam sprzyjają. To utrwalenie zdobytej wiedzy. Obserwujemy reakcje młodych ludzi i cieszymy się, że nieustannie towarzyszy im zachwyt. Widzimy, że podczas spaceru chętnie posługują się wiedzą, którą zdobyli w naszych przestrzeniach. Opuszczają Centrum Muzyki bogatsi o mnóstwo informacji dotyczących nie tylko tego miejsca, ale przede wszystkim Krzysztofa Pendereckiego – podsumowała.  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jadwiga Kania (kurator wystawy)
Data emisji: 12.10.2021
Godziny emisji: 9.28, 9.35

zch

Czytaj także

Nie tylko Chopin i Penderecki. Muzyka polskich kompozytorów na festiwalu w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:00
86 artystów z trzech kontynentów weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek, 11 września, w Rzeszowie II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki​. Jego ideą jest popularyzowanie twórczości polskich kompozytorów, również tych mniej znanych szerokiej publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń