Teatr wyobraźni, dzięków i zmysłów. Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:51
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła na tle nowego Muzeum w Baranowie Sandomierskim.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła na tle nowego Muzeum w Baranowie Sandomierskim. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

– Z całą pewnością to jedyne takie muzeum na świecie. Tym trudniejsza jest to dla mnie chwila. Wielkie otwarcie już dziś o godzinie 13.30. Do Baranowa jadą już cudowni artyści i aktorzy związani z Teatrem Polskiego Radia. Wstęgę przetną Magdalena Zawadzka, Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i pomysłodawca Muzeum Teatru Polskiego Radia.

– Będziemy czytać ulubione wiersze i wspominać wspaniałych artystów. Bardzo przeżywam każdą sekundę tego dnia i cieszę się, że mogę się tą radością podzielić ze słuchaczami – dodał. 

Posłuchaj
04:37 PR3_MPLS 2021_10_18-11-15-42_muzeum_teatru.mp3 "To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia (Trójka przed południem)

 

Inicjatywa 

– Pomysł wisiał w powietrzu. Wystarczyło go tylko dotknąć. Teatr Polskiego Radia istnieje już od prawie stu lat. To cudowne miejsce, teatr wyobrazi. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli wspominać minione lata i patrzeć w przyszłość. Nawet teraz mówię do państwa ze studia radiowego, które również jest częścią muzeum. Będziemy tutaj organizować warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą pisać swoje scenariusze i nagrywać słuchowiska. Miejsce to stanie się taką filią Teatru Polskiego Radia – zaznaczył dyrektor. 

Teatralne ławeczki 

– Na wiosnę przyszłego roku w Baranowie staną ławeczki poświęcone głosom wielkich aktorów. Pierwsza dedykowana będzie Gustawowi Holoubkowi. Będzie można nacisnąć guzik i posłuchać jego pięknego, niezwykłego głosu. Następna ławeczka poświęcona będzie Zbigniewowi Zapasiewiczowi – powiedział Janusz Kukuła. 

– Nasze muzeum można rozpoznać z daleka. Na budynku widnieją piękne murale autorstwa krakowskiego malarza. Obrazy przedstawiają Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Magdalenę Zawadzką, Grażynę Barszczewską, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę – wymienił gość "Trójki przed południem". 

Eksponaty 

W Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia. W tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". – Mamy dwie sale poświęcone powieściom radiowym. Odtworzyliśmy pomieszczenia z początków ich nadawania. Można w nich słuchać pierwszych odcinków. Jest też sala ogólna poświęcona wszystkim ludziom, którzy tworzyli Teatra Polskiego Radia. Nie można zapomnieć również o ulubionym miejscu wszystkich dzieci. Znajdują się w nim powstałe w XIX wieku urządzania do wytwarzania dźwięków. Z ich pomocą można zrobić burzę, deszcz lub wiatr.  To przestrzeń, która z pewnością będzie tętniła życiem – podkreślił dyrektor Kukuła.  

Muzeum Teatru Polskiego Radia  Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły, dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa, prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Otwarcie obiektu odbyło się na poniedziałek 18 października. 

Posłuchaj
02:52 PR3 2021_10_18-17-52-07 otarcie muzeum.mp3 "Muzeum to spełnienie moich marzeń". Artyści o otwarciu Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów (Zapraszamy do Trójki)

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemZapraszamy do Trójki
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia i pomysłodawca Muzeum Teatru Polskiego Radia)
Autorka materiału dodatkowego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 18.10.2021 
Godzina emisji: 9.15, 17.51

zch

Czytaj także

"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 09:14
– Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła. W poniedziałek 18 października 2021 r. w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła: wierzę, że spodoba się zwiedzającym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:46
Dzisiaj (18.10) o godz. 13.30 w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów. - To jest jedna  z najważniejszych chwil w moim życiu zawodowym. W Teatrze Polskiego Radia pracowali najwięksi polscy artyści, to oni to stworzyli i wymyślali, a my staramy się tylko im dorównać - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń