Wiara, pokój, muzyka – wartości najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:45
Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju to festiwal muzyczny, którego 5. edycja zacznie się w Warszawie już w piątek, 22 października, i potrwa do środy, 27 października. Festiwal, posługując się językiem muzyki współczesnej, prezentuje program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę, muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy. Zaprasza artystów i widzów do spotkania z nieznanym.
Lutoslawski Quartet
Lutoslawski QuartetFoto: Lukasz Rajchert

– Każda kolejna edycja festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju konfrontuje nas z nową definicją wojny i pokoju. Nie jest odkryciem, że co roku inaczej aktualizują się społeczne wyzwania i lęki związane z tymi pojęciami, inaczej też postrzega je każdy z nas – piszą organizatorzy. – W tym roku, oprócz niezwykłego programu muzycznego, proponujemy Państwu głębszą refleksję nad źródłami pokoju w muzyce: do rozmowy o muzyce w różnych religiach i kulturach zaprosiliśmy rabina Stasa Wojciechowicza, imama Omara Abdela Fattaha, protodiakona Łukasza Leonkiewicza oraz profesora Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


PAP Piotr Gliński 1200.jpg
Rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski. Piotr Gliński: to w tej chwili największe wydarzenie kulturalne na świecie

Posłuchaj
05:24 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_20 11-29-19.mp3 5. Festiwal Muzyka Wiary  Muzyka Pokoju (Trójka przed południem)

 

– Staramy się poprzez muzykę pokazać wszystko, co dzieje się w sercu, duszy, umyśle człowieka. Swoistym mottem naszego festiwalu jest hasło łączenia przeszłości z teraźniejszością, sacrum z profanum, kultury lokalnej z globalną – deklaruje Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, organizatora festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

– Festiwal wiary jest skierowany nie tylko do osób o różnych religiach i różnych wyznaniach, ale również do osób niewierzących, tych, które energię starają się znaleźć w głębi siebie. Żeby też się zastanowić, co powoduje, że do drugiego człowieka na ulicy podchodzimy z uśmiechem lub wrogością – tłumaczy. – To też idea, która towarzyszyła w 1986 roku Janowi Pawłowi II, który zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych wspólnot, różnych religii, aby w jednym miejscu modlili się o pokój. Ale nie od jednego Boga, bo religie są różne, ale żeby te wysiłki połączyć – wskazuje.

– Pierwszy dzień festiwalu to są muzyczne perły estońskiego kompozytora Arvo Pärta, ale w nieoczywistych interpretacjach: połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. W tym wypadku usłyszymy Lutosławski Quartet, Dominika Wanię (fortepian) i śpiewaczkę Annę Lobedan – zapowiada. – Ten koncert odbędzie się w tzw. nowej Miodowej, czyli zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W przepięknej architekturze, nagrodzonej kilka dni temu – dodaje.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II)
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 11.29

pr

Czytaj także

"Halka" i nie tylko: trwa 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 09:45
Już od czwartku, 26 sierpnia, z balkonu Domu Zdrojowego w Kudowie-Zdroju w południe rozbrzmiewają dźwięki "Prząśniczki": to znak, że trwa 59. edycja Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego: dorocznego święta melomanów, wielbicieli opery i twórczości Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 11:00
Na drugą edycję festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021 trzeba było czekać aż 19 lat, ale było warto! Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Asmaaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Huun-Huur-Tu oraz sam twórca wydarzenia Milo Kurtis w towarzystwie Dave'a Douglasa – m.in. tych wykonawców będzie można usłyszeć w dniach 23-26 września przed Pałacem Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie Agnieszce Osieckiej. Koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:50
Agnieszka Osiecka to jedna z najwybitniejszych polskich poetek, pisarek i autorek tekstów. Z okazji 85. rocznicy jej urodzin, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia jej imienia, odbył się specjalny koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". – W tekstach Agnieszki odnajdujemy nas samych, nasze lęki, miłości i słabości. Czasy się zmieniają, ale ludzie w swoich odczuciach nie – mówił w Trójce Roman Dziewoński, który poprowadził sobotnie wydarzenie. 
rozwiń zwiń