Pablo Picasso w kaszubskim Luzinie. Niezwykła wystawa w gminnym ośrodku kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 11:45
Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły do niewielkiej miejscowości Luzino. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Udostępnione prace zostały wykonane z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który udostępnił swoje zbiory.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lenny21/Pixabay

Wystawa "Picasso w Luzinie. Grafiki nieokiełznane" dostępna jest w Gminnym Ośrodku Kultury. – Pomysł na sprowadzenie prac pochodzi od dyrektora naszej instytucji. Zdecydował się on na podjęcie współpracy z jednym z mazurskich kolekcjonerów. W swoich zasobach ma on m.in. Beksińskiego oraz wielu innych artystów, w tym Picassa – powiedział Mikołaj Dudkiewicz z Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Posłuchaj
03:11 PR3_MPLS 2021_10_21-11-23-21.mp3 Picasso w Luzinie. Niezwykła wystawa w ośrodku kultury (Trójka przed południem)

 

Picasso w Luzinie 

– Picasso był niezwykle płodnym artystą. Jest nam znany przede wszystkim z malarstwa. Wykonywał jednak również drzeworyty, linoryty i akwaforty. Są to sztuki, które możemy tutaj pokazać – wyjaśnił Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. – Przyjeżdżają do nas osoby z całego Pomorza. Pojawiają się też zainteresowani, by naszą wystawę pokazywać w innych miejscach – usłyszeliśmy. 

Grafiki Picassa

– Dzięki wykorzystaniu prac wykonanych w technice litografii udało nam się uzyskać autentyczne odbitki,  sygnowane niekiedy podpisem artysty. To standardowa technika reprodukcji grafik – zaznaczył Michał Dudkiewicz. 

– W ośrodku można zapoznać się z szeroką gamą dokonań Pabla Picasso. Najbardziej interesujące są grafiki z teki ponowionej z okazji powstania wieży Eiffla. Posiadamy teki wydawnictwa, które wypuściło serię w 1963 roku. Część grafik została później podpisana przez artystę. Można więc porównać u nas jego podpis z tym, który dostępny jest w internecie – powiedzieli twórcy wystawy. – Za wymowne uchodzą także prace Picassa z okresu lat sześćdziesiątych. To był trudny okres dla artysty, co zostało uzewnętrznione w jego dorobku. Za dodatkowo ciekawy uważam również pojawiający się motyw muzyki – powiedział dyrektor ośrodka.  

Nie tylko Picasso

Jak można przeczytać na stronie internetowej organizatora wystawy, ozdobą wydarzenia są wielkoformatowe litografie, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Stylistyka prac jest bardzo różnorodna. Zawiera formy od postkubistycznej deformacji, przez realistyczny monumentalizm, na ascetycznej kresce skończywszy. Całości wystawy dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

Picasso w Luzinie - relacja z wernisażu wystawy / GOK Luzino

Ekspozycja dostępna jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie do 12 listopada 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Adam Hebel (Radio Gdańsk) 
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 11.23

zch

Czytaj także

Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Tamary Łempickiej w Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:45
Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki jest znakomita malarka z polskimi korzeniami, Tamara Łempicka. Między innymi jej prace można oglądać na wystawie "Paryż był kobietą" otwartej niedawno w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Gościem specjalnym na wernisażu była prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa de Lempicka.
rozwiń zwiń