Historia dźwięku i muzyki w Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:40
Muzeum Fonografii w Niepołomicach to część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W siedmiu salach można znaleźć historię zapisu dźwięku, począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Wszystko zostało przedstawione w układzie chronologicznym, na tle wnętrz charakterystycznych dla danego okresu. Czym zachęca jednostka? 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Larina Marina/Shutterstock.com

Muzeum Fonografii w Niepołomicach prezentuje ponad 150 eksponatów. Najcenniejszym obiektem jest fonograf liczący 130 lat. Odwiedzając ekspozycję, można zobaczyć gramofony, radia szpulowe, magnetofony, adaptery, telewizory czy walkmany. Czym jeszcze może pochwalić się placówka? 

Posłuchaj
03:58 PR3_MPLS 2021_10_22-10-28-57.mp3 Historia dźwięku w Muzeum Fonografii w Niepołomicach (Trójka przed południem)

 

Historia dźwięku 

Ostatnie dekady XIX wieku przyniosły wiele rozwiązań i idei, które doprowadziły do narodzin fonografii. W tamtym czasie powstał fonograf, gramofon i radio. Wszystkie z tych urządzeń można zobaczyć w pierwszej muzealnej sali. 

– Po zwolnieniu hamulca widzimy, że talerz z płytą obracają się. Należy przekręcić główkę z igłą i umieścić ją w rowku. Już za moment usłyszymy muzykę – mówiła oprowadzająca po ekspozycji Awa Zającówna, lokalny przewodnik. 

– W owym czasie cała duża płyta mieściła jeden utwór na jednej stronie. Można było nieprzerwanie cieszyć się muzyką przez cztery minuty, a po odwróceniu płyty przez kolejne cztery – wyjaśniła. 

Dekady z muzyką 

– W latach trzydziestych dominowały gramofony. W okresie międzywojnia było to urządzenie bardzo popularne, które zapewniało domową rozrywkę. Można tu także zobaczyć pierwszy polski udźwiękowiony film i superprzebój superamanta, Eugeniusza Bodo – kontynuowała oprowadzanie. 

Kolejna sala poświęcona została latom czterdziestym. – Ta dekada to czas wojny i ogromnych zniszczeń, jeśli chodzi o sprzęt fonograficzny. Zobaczymy to na przykładzie celowo umieszczonych tutaj odbiorników w złym stanie – zaznaczyła. 

– W tej sali, poświęconej latom sześćdziesiątym, prezentujemy bogactwo odbiorników lampowych. Wkrótce zostaną one wyparte przez odbiorniki tranzystorowe, które zobaczymy w kolejnej dekadzie – opowiadała. 

„Magia czarnej płyty”. Muzeum Fonografii w Niepołomicach / mikkrakow

Podróż w czasie 

Wszystkie sale przypominają, w jakich warunkach i otoczeniu słuchaliśmy muzyki. W ostatniej z nich to my sami możemy pobawić się muzyką i skorzystać z bogatej kolekcji ponad dwóch tysięcy płyt winylowych. Kilka z nich to tak zwane muzyczne pocztówki. 

– Zachęcam, by odwiedzić to miejsce. To spacer dla wspomnień, poznania i dla przypomnienia – zaprosiła Awa Zającówna. 

Muzeum Fonografii w Niepołomicach istnieje od 2011 roku. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 10.28

zch

Czytaj także

Z Japonii do Krakowa – niezwykły dar dla Muzeum Manggha

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:45
Słowo kimono oznacza "rzecz do noszenia". To tradycyjny strój japoński, w charakterystycznym kroju zbliżonym do litery T. Prosty, geometryczny kształt pozwolił skupić się na jego dekoracji. Zastosowanie wielu technik wsparte pomysłowością twórców sprawiły, że kimono stało się jedną z najpiękniejszych form japońskiej sztuki, a kolejne epoki kreowały jego określone style.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pachną zabytki? Sprawdzą to naukowcy z Polski i Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:40
Nie tylko wygląd obiektów muzealnych ciekawi zwiedzających oraz naukowców. Polsko-słoweński zespół badaczy rozpoczął realizację projektu, którego celem jest stworzenie i rozwój Międzynarodowej Biblioteki Zapachów Obiektów Muzealnych. Na czym polega inicjatywa i jak będzie przebiegać proces? 
rozwiń zwiń