Trwa 13. edycja festiwalu Soundedit. Maciej Werk: producenci to grupa niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:30
Za nami koncert z okazji półwiecza albumu "L.A. Woman" grupy The Doors, a przed nami zapowiadane od dawna występy Marca Almonda i Midge'a Ure'a, pożegnanie ze sceną Tomka Lipińskiego, film punkowej legendy Lydii Lunch, a ponadto kilkadziesiąt warsztatów i paneli dyskusyjnych. 21 października w Łodzi rozpoczął się festiwal Soundedit – czterodniowe święto producentów muzycznych i pasjonatów muzyki.
Soundedit 2021 w Łodzi
Soundedit 2021 w ŁodziFoto: mat. promocyjne

Producenci muzyczni w świetle reflektorów

To już 13. edycja festiwalu Soundedit – wydarzenia, które jako jedno z nielicznych (jeżeli nie jako jedyne), w świetle reflektorów stawia nie muzyków, a szare eminencje przemysłu muzycznego, czyli producentów. – Moim zdaniem producenci muzyczni to obecnie najbardziej kreatywna grupa artystyczna – stwierdził dyrektor Festiwalu Maciej Werk. – Zważywszy na to, że ciężar produkcji jest przeniesiony na urządzenia elektroniczne, producentem może być każdy. Producenci to grupa niedoceniana, bo słuchamy artysty, często nie zdając sobie sprawy, że ich wpływ na album był kluczowy.


Posłuchaj
03:56 Trojka przed poludniem Soundedit Werk 2021_10_22-11-23-39.mp3 Trwa 13. odsłona festiwalu Soundedit. Rozmowa z dyrektorem wydarzenia Maciejem Werkiem (Trójka przed Południem)

 

Polscy muzycy w hołdzie grupie The Doors

Tegoroczną odsłonę Soundedit otworzył koncert projektu "LA Woman", czyli zespołu pod dyrekcją Marcina Zabrockiego, w którego składzie znalazł się Organek, Elżbieta Mielczarek, Kuba Stankiewicz z zespołu Braty z Rakemna oraz Waluś z projektu WaluśKraksaKryzys. Wszyscy oni połączyli siły, by na nowo zinterpretować kultowy album The Doors w 50. rocznicę jego wydania.

Marc Almond i Midge Ure na scenie Soundedit

Zdecydowana większość uczestników za najważniejsze wydarzenia Festiwalu uzna jednak występy Marca Almonda i Midge'a Ure'a – dwóch legend brytyjskiego synthpopu lat 80.

Marc Almond przybył do Łodzi, by zagrać koncert promujący najnowszą płytę "Chaos and a Dancing Star", która ukazała się 31 stycznia 2020 r. Wydawnictwo poprzedził singiel "Slow Burn Love". Artysta to prawdziwie legendarny angielski songwriter oraz kompozytor. W swojej 40-letniej karierze muzycznej sprzedał ponad 30 milionów płyt. Współtworząc z Davidem Ballem duet Soft Cell, stał się ikoną stylu synthpop oraz new wave. Największym sukcesem okazał się przebój "Tainted Love", który królował dwa tygodnie na pierwszym miejscu oficjalnej listy przebojów Wielkiej Brytanii oraz spędził 43 tygodnie w prestiżowym zestawieniu Billboard Hot 100. 

Marc Almond feat. Ian Anderson - Lord of Misrule (Official Video)/Marc Almond


Midge Ure – frontman i wokalista zespołu Ultravox, w piątkowy wieczór zaprezentuje przekrojowy repertuar, w którym nie zabraknie klasycznych utworów z albumów Ultravox oraz tych z okresu kariery solowej. Fani będą mogli usłyszeć niezapomniane i ważne utwory: "Dancing With Tears In My Eyes", "The Voice", "Hymn", "Vienna" oraz "If I Was" i "Breathe", zaśpiewane przez jeden z najwspanialszych męskich głosów w muzyce rockowej ostatnich lat.

Muzyczna opowieść o uniwersum Stanisława Lema

Co jeszcze znalazło się w programie tegorocznego festiwalu Soundedit? – Jutro czeka nas sześć godzin muzyki na dwóch scenach i koncert Tomka Lipińskiego, który postanowił zakończyć karierę właśnie występem w Łodzi. W niedzielę mamy projekt specjalny, który po raz kolejny realizujemy w Narodowym Centrum Kultury. Skalpel z gośćmi zagrają ''Planetarium Lema''. Będzie to podróż po czterech planetach, które znamy z książek Stanisława Lema i zarazem nasz wkład w obchody jego setnych urodzin. Na sam koniec festiwalu wystąpi legenda sceny punkowej – Lydia Lunch, która pokaże publiczności swój film "Lydia Lunch – The War Is Never Over" – wymienia Maciej Werk.

Skalpel podczas koncertu "Planetarium Lema"  Foto: NCK/R.Kudyba Skalpel podczas koncertu "Planetarium Lema" Foto: NCK/R.Kudyba

Spotkania branżowe i panele dyskusyjne

Soundedit to także opowieść o muzyce od czysto technicznej strony. – Dzisiaj i jutro odbywa się ponad 40 spotkań branżowych. Są też opowieści o prawach autorskich, o kreacji, o wyobraźni. Hasło festiwalu to "Jestem dźwiękiem", więc te wszystkie opowieści krążą wokół techniki, ale są przede wszystkim robione dla ludzi – podsumowuje dyrektor wydarzenia.

W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbywa się w dniach 21-24 października w Łodzi.

Soundedit'21 - trailer/SOUNDEDITFESTIVAL

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maciej Werk (organizator i dyrektor festiwalu Soundedit)
Data emisji: 22.10.2021 
Godzina emisji: 11.23

mat. organizatora/kr

Czytaj także

Uczyć i uwrażliwiać. Warsztaty "Penderecki przez dziurkę od klucza"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:50
Uwrażliwia, wpływa na młode umysły i kształtowanie wrażliwości emocjonalnej. Muzyka. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępne są warsztaty dla najmłodszych, które odbywają się pod nazwą "Penderecki przez dziurkę od klucza". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera z Chopinem w Teatrze Wielkim w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
Opera "Chopin" to opowieść oparta na życiorysie i muzyce Fryderyka Chopina, urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Dzieło powstało z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki kompozytora. Twórcą opery jest Giacomo Orefice, który swoją partyturę w całości oparł na dokonaniach polskiego wirtuoza. Czego możemy się spodziewać po operze "Chopin"? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia dźwięku i muzyki w Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:40
Muzeum Fonografii w Niepołomicach to część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W siedmiu salach można znaleźć historię zapisu dźwięku, począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Wszystko zostało przedstawione w układzie chronologicznym, na tle wnętrz charakterystycznych dla danego okresu. Czym zachęca jednostka? 
rozwiń zwiń