Lalki w roli głównej. Niezwykła wystawa w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 16:32
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na wystawę zatytułowaną "Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków". Na przykładzie prezentowanych obiektów ukazane zostały zmiany kanonu kobiecego piękna i ról, jakie przypadło pełnić kobietom. Wśród eksponatów znajdą się między innymi: replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin oraz francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX wieku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Alexas_Fotos/dom. publiczna

Zmienne kanony urody 

- Tę wystawę tworzyły głównie kobiety. Liczę, że ta pierwsza myśl, związana z zaciekawieniem i zaintrygowaniem, zmotywuje chętnych do odwiedzenia naszej wystawy. Główną ideą, związaną z ukazaniem lalek, było poznanie kanonów kobiecej urody, zmieniających się podczas stuleci, w szczególności od XVIII wieku. Lalki stanowią główny eksponat naszej wystawy. To muzealia, z którymi pracujemy na co dzień. Nie zabrakło jednak także akcesoriów modowych – podkreśliła doktor Ilona Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Posłuchaj
11:17 PR3_MPLS 2021_10_25-09-29-45_lalki.mp3 Nie tylko do zabawy, ale w służbie modzie. Lalki na kieleckiej wystawie (Trójka przed południem)

 

Co mówią lalki? 

– Lalki są bardzo swoistym nośnikiem informacji o modzie i urodzie, które obowiązywały w poszczególnych epokach. Pełniły nie tylko funkcję zabawową dla dziewcząt, ale przekazywały im też informacje, jak powinny zachowywać się w dorosłym życiu, jak się ubrać i jaka jest ich rola. Na wystawie znaleźć można również lalki kolekcjonerskie – wyjaśniała.

– Wystawę zaczynamy od bardzo ważnej lalki Pandory. Była ona odzwierciedleniem idealnej, wzorcowej kobiety, kusicielki ubranej w najmodniejsze stroje i wysłanej w świat. Pojawiała się na dworach, gdzie ubierano ją zgodnie z najnowszymi trendami i wysyłano na inne dwory, by pokazać, jak nosi się w innych stronach – powiedziała. – W XVIII wieku lalki te wykonane były z drewna. Twarz miały pokrytą gipsem, a malowane były farbami. Wykonywano im mocny makijaż. Charakterystyczny był róż na policzkach i oczy w kształcie migdałów – dodała. 

Służba modzie 

– Lalka Pandory byłą pierwszą lalką w służbie modzie. Nie było czasopism, więc ich funkcję pełniła właśnie ona. Do XIX wieku lalki miały jedynie wizerunek dorosłej kobiety. Kierunek obrany przy pracy nad wystawą rysował nam się więc sam. W związku z rewolucją przemysłową zmienił się sposób wytwarzania lalek. Pojawiły się nowe materiały, a same lalki zyskały inny wygląd i postać. Po raz pierwszy przybrały też twarz dzieci. Do najsłynniejszych należały wtedy tak zwane paryżanki, czyli lalki modowe, które odzwierciedlały modę francuską – opowiadała Katarzyna Hodurek-Kiek, kurator wystawy.

Barbie

– Kontrowersje, które budzi lalka Barbie i jej talia wiążą się nie tylko z wizerunkiem kobiety, ale też z kwestiami praktycznymi. Podobnie było zresztą w przypadku Pandor. Gdy nakładano na lalkę wiele warstw, ubrania źle się prezentowały. Postanowiono ją więc odchudzić. W tamtym czasie używano tkanin, z których wykonywano również ubrania dla dorosłych. Skala lalki jest inna niż człowieka. Materiał się nie zmieniał, a wielkość obiektu, na którym był on prezentowany, już tak. Z czasem zmieniła się jednak świadomość producentów. Na wystawie pokazujemy, jak Barbie ewoluowała na przestrzeni dekad. W tym czasie zmieniła się jej sylwetka, twarz i makijaż – podkreśliła gość "Trójki przed południem". 

**

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: dr Ilona Daria Dyktyńska (dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach), Katarzyna Hodurek-Kiek (kurator wystawy)
Data emisji: 25.10.2021
Godziny emisji: 9.29, 9.37

zch