Święto Niemego Kina z muzyką na żywo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:50
W warszawskim kinie "Iluzjon" trwa 17. edycji Święta Niemego Kina. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu, od początku jego istnienia, jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. A formuła dziewięciodniowego wydarzenia, którego w tym roku tematem przewodnim są podróże, łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z krajów całego świata, m.in. Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: jakkapan/Shutterstock

Program, który organizatorzy prezentują widzom, jest różnorodny, można wręcz powiedzieć, że eklektyczny. Są w nim filmy pierwsze filmy podróżnicze, są też zaskakujące i niezwykłe odkrycia z historii kina, można również obejrzeć produkcje niezwykle egzotyczne i rzadko prezentowane na festiwalach. Krótko mówiąc, to niezwykle ciekawa propozycja dla kinomanów, podróżników, historyków i wszystkich ciekawych świata.


charlie-chaplin 1200.jpg
Fascynujący paradoks: nieme kino w sieci

Posłuchaj
05:57 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_25 10-29-07 (1).mp3 17. Święto Kina Niemego, cz.1 (Trójka przed południem)

– Są w nim filmy stricte podróżnicze, tzw. travelogi, krótkometrażowe filmy z początku XX w. Jedne z pierwszych rejestracji świata: przeróżnych krajów, miast czy krain geograficznych, jak Grenlandia, Nowa Zelandia, Boliwia i Portugalia. Dzięki nim możemy naprawdę przenieść się w czasie i poznać twarze, zwyczaje i ubiory mieszkańców tamtych krain – wylicza Iga Harasimowicz, filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koordynatorka programowa 17. edycji Święta Niemego Kina. – Mamy też sekcje "Zaginione światy" czy "Cztery strony świata", w której prezentujemy kinematografie z m.in. Węgier czy Japonii, nie zawsze uwzględnianych w przeglądach kina niemego, zdominowanych przez Francję i Stany Zjednoczone, które są kolebką kinematografii – wskazuje.

FINA współpracuje z wieloma archiwami i muzeami, które nieustannie identyfikują filmy znajdujące się w ich zbiorach. Dzięki temu podczas Święta Niemego Kina zostanie zaprezentowane sensacyjne odkrycie: – Jest to film "Szkice z Polski", który niedawno został odkryty w Filmotece Belgijskiej. Jest to niesamowity zapis unikatowych obrazów z życia w przedwojennej Polsce – opowiada Iga Harsimowicz.


Posłuchaj
06:24 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_25 10-39-07.mp3 17. Święto Kina Niemego, cz.2 (Trójka przed południem)

Skoro nieme kino, to oczywiście także muzyka na żywo. Podczas tegorocznego Święta Niemego Kina występuje aż 57 artystów: m.in. Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak. – Połączenie starych niemych filmów ze współczesną muzyką jazzową, elektroniczną, bitową daje niesamowite efekty i myślę, że widzowie, którzy uczestniczą w festiwalu, naprawdę dają się ponieść tym emocjom – opowiada Aneta Norek, koordynatorka programu muzycznego Święta Niemego Kina.

– Muzyka, która jest tworzona na żywo, powstaje w różny sposób, każdy podchodzi do tego indywidualnie. Niektórzy muzycy wyznaczają sobie na osi czasu filmu charakterystyczne momenty, motywy, do których powracają, a pozostały czas to improwizacja – tłumaczy. – Ale np. Atom String Quartet podczas pokazu wykonał przedpremierowo fragmenty kwartetu smyczkowego napisanego przez Mateusza Smoczyńskiego. Natomiast Marek Pędziwiatr miał notatki, w których były opisane emocje, i tymi emocjami kreował muzykę – opowiada.

Spot 17. Święta Niemego Kina 22-30 października/YouTube Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny


Innowacją w realizacji tegorocznej edycji będą transmisje na żywo wybranych projekcji i koncertów na portalu ninateka.pl.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Iga Harasimowicz (filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koordynatorka programowa 17. edycji Święta Niemego Kina),
Aneta Norek (koordynatorka programu muzycznego Święta Niemego Kina)
Data emisji: 25.10.2021
Godziny emisji: 10.29, 10.39

pr


Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Sandomierzu, czyli spotkania z optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:16
W piątek 25 czerwca rozpoczyna się w Sandomierzu 18. Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych. W ramach wydarzenia odbywają się nie tylko pokazy filmowe, ale także koncerty i spotkania z literaturą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:13
Zatrzymane w kadrze wizerunki ulic, podwórek, architektonicznych detali oraz codzienne życie mieszkańców dzielnicy – to wszystko można od dziś zobaczyć na wystawie "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka", zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń