"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:32
Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Białystok, 9 października 2019 roku. Adam Zagajewski podczas spotkania z czytelnikami w ramach 10. Festiwalu Literackiego Zebrane
Białystok, 9 października 2019 roku. Adam Zagajewski podczas spotkania z czytelnikami w ramach 10. Festiwalu Literackiego "Zebrane"Foto: PAP/Artur Reszko

Uczcić Zagajewskiego poetę

Celem organizatorów "Salonu Poezji" jest nieustanne przypominanie o twórczości Zbigniewa Herberta.

– Zawsze zapraszaliśmy poetów i pisarzy, żeby rozmawiali o różnych aspektach jego twórczości. Sam Adam Zagajewski, który był członkiem rady naszej fundacji od początku jej istnienia, wielokrotnie brał udział w tych wieczorach. Postanowiliśmy w ten sposób uczcić Adama Zagajewskiego jako poetę – mówiła w "Trójce przed południem" prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka.

Posłuchaj
04:17 Trojka przed poludniem Salon poezji 1 2021_10_26-11-17-56.mp3 "Salon Poezji" – wieczór poetycki w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Rozmowa z Martą Dzieduszycką, cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

Adam Zagajewski i jego twórczość we wspomnieniach przyjaciół

W Teatrze Polskim w Warszawie spotkają się poeci, a zarazem przyjaciele Adama Zagajewskiego – Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki oraz prof. Tadeusz Nyczek. Wirtualnie w wydarzeniu będą uczestniczyć również Edward Hirsch ze Stanów Zjednoczonych, Michael Krüger z Niemiec oraz hiszpańska krytyk literacka Mercedes Monmany.

 – Wybraliśmy te osoby, ponieważ w tych trzech krajach poezja Adama Zagajewskiego jest bardzo mocno obecna. Będą oni się dzielić swoimi wspomnieniami na temat Adama Zagajewskiego i jego obecności w tych krajach – wyjaśnia prezes fundacji.

Posłuchaj
07:45 Trojka prezed poludniem Salon poezji 2 2021_10_26-11-24-44.mp3 "Salon Poezji" – wieczór poetycki w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Rozmowa z Martą Dzieduszycką, cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

zagajewski.jpg
Nie żyje Adam Zagajewski. Poeta, prozaik i eseista miał 75 lat

Poetycki dialog

Wiemy, że Zbigniew Herbert i Adam Zagajewski bardzo się lubili i wiele ich łączyło pod względem twórczym? Co najmocniej?

– Adam Zagajewski i Zbigniew Herbert nie tylko przyjaźnili się prywatnie, ale prowadzili między sobą poetycki dialog – odpowiada Marta Dzieduszycka. – Myślę, że poezję zarówno Adama Zagajewskiego, jak i Zbigniewa Herberta cechuje uniwersalizm w spojrzeniu na świat, w rozumieniu sytuacji i uczuć człowieka, pokazywanie czytelnikom pewnych głębi naszego istnienia, których inaczej byśmy nie dostrzegli – podsumowuje.

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - Adam Zagajewski/Fundacja Herberta

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 26.10.2021
Godziny emisji: 11.17, 11.24

kr

Czytaj także

"Herbert z nawiązką oddał swoje życie w twórczości"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 21:00
Odchodzący 2018 był rokiem Herberta. To idealny czas, aby podsumować te obchody i zadać kilka pytań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Wośko: projekt "Herbert 3.0" był niesamowitą przygodą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 15:00
– Staram się interesować tym, co robi każdy twórca, z którym współpracuję i to pomaga zbudować zaufanie – mówił w Trójce Miłosz Wośko, kompozytor, producent i aranżer, który czuwał nad spójnością aranżacyjną projektu "Herbert 3.0".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława Szymborska – Zbigniew Herbert. Korespondencja

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 21:00
W kwietniu 2018 roku ukazała się "Korespondencja 1955-1996" Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pod tytułem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie".
rozwiń zwiń