Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:50
Ci, którzy mieszkają w okolicach Warszawy lub w samej stolicy, mogą jeszcze zdążyć na ostatni spektakl w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który trwa od 22 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". O programie wydarzenia oraz o sztuce teatru panomimy w "Trójce przed południem" opowiedział dyrektor Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w 2007 roku
7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w 2007 rokuFoto: Forum/Jan Rolke

bartłomiej ostapczuk foto_kasia_chmura_1200.jpg
Bartłomiej Ostapczuk. "Pantomima to sztuka świadomego milczenia na scenie"

Artyści pantomimy z całej Europy

W programie 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, oprócz warsztatów teatru pantomimy, znalazło się pięć spektakli. Ostatni z nich – "The Letter" ("List") w wykonaniu Paolo Naniego odbędzie się we środę 27 października o godz. 19.00. – Na zakończenie festiwalu, tak jak i na rozpoczęcie, przygotowaliśmy spektakl z uśmiechem. "The Letter" to duński spektakl komediowy, wystawiany najczęściej w Europie. Paolo Naniemu najbliżej jest do komedii Charliego Chaplina i filmów slapstickowych  zachęcał Bartłomiej Ostapczuk.

Pozostałe punkty programu to otwierający Festiwal występ teatru Familie Flöz z Niemiec z polską premierą spektaklu pt. "Teatro Delusio", opowiadającego o… życiu w teatrze, a także francusko-niemieckiej trupy Bodecker Neander Compagnie, Black Sky White z Rosji oraz wywodzącego się z Polski i Norwegii A3 Teatru Kolekcjonerów Wzruszeń.

Posłuchaj
07:14 Trojka przed poludniem Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu 1 2021_10_27-09-31-10.mp3 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zbliża się ku końcowi. Dyrektor wydarzenia Bartłomiej Ostapczuk gościem Trójki, cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

Piękna podróż przez wyobraźnię

– Przygotowując i realizując program festiwalu, co roku przyświeca mi idea różnorodności. Bardzo zależy mi na pokazywaniu różnych sposobów myślenia o świecie, o teatrze pantomimy, różnych wrażliwości i zderzaniu różnych estetyk – mówił Bartłomiej Ostapczuk.

 Spektakle, które prezentujemy, są piękną podróżą przez wyobraźnię. Staramy się mówić w nich o rzeczach, które nas osobiście interesują, które tkwią w środku nas. To eksploracja świata wewnętrznego aktorów i twórców. Bardzo rzadko mówimy o tym, co jest na zewnątrz. Poruszanie się po naszych emocjach sprawia, że jesteśmy bogatsi, wzrastamy – dodał.

Posłuchaj
05:49 Trojka przed poludniem Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu 2 2021_10_27-09-42-42.mp3 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zbliża się ku końcowi. Dyrektor wydarzenia Bartłomiej Ostapczuk gościem Trójki, cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

Emocje i wyobraźnia

Jak zwrócił uwagę gość Katarzyny Cygler, podziwianie sztuki teatru pantomimy nie wymaga od widza żadnej wiedzy. Jedyne, bez czego nie można się obejść, to emocje i wyobraźnia. – Sztuka teatru pantomimy ma bardzo różne korzenie. Wygląda nieco inaczej w Polsce, a inaczej np. w Japonii. Zarówno w Polsce, jak i w Japonii sto lat temu, pięćdziesiąt lat temu, a i najpewniej za pięćdziesiąt lat, ludzie będą śmiać się i płakać z tych samych powodów. To element, który łączy tę sztukę, która jest kompletnie ponad słowami i bez względu na to, gdzie występujemy. Jeżeli dotykamy tematu emocji, one są rozumiane.

Paolo Nani Mime Art Festival/Warszawskie Centrum Pantomimy

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bartłomiej Ostapczuk (dyrektor artystyczny 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu)
Data emisji: 27.10.2021
Godziny emisji: 9.31, 9.42

kr

Czytaj także

Lalki w roli głównej. Niezwykła wystawa w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 16:32
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na wystawę zatytułowaną "Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków". Na przykładzie prezentowanych obiektów ukazane zostały zmiany kanonu kobiecego piękna i ról, jakie przypadło pełnić kobietom. Wśród eksponatów znajdą się między innymi: replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin oraz francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niemego Kina z muzyką na żywo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:50
W warszawskim kinie "Iluzjon" trwa 17. edycji Święta Niemego Kina. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu, od początku jego istnienia, jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. A formuła dziewięciodniowego wydarzenia, którego w tym roku tematem przewodnim są podróże, łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z krajów całego świata, m.in. Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:32
Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń