Krakowskie Zaduszki Jazzowe – najstarszy festiwal jazzowy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:55
W środę, 27 października, zaczynają się 6. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, które potrwają do 30 października. Składają się na nie cztery koncerty główne oraz kilka wydarzeń towarzyszących, w tym jam sessions, które zostaną zorganizowane po koncertach głównych w najpopularniejszych klubach jazzowych w Krakowie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Barandash Karandashich/Shutterstock

Historia Krakowskich Zaduszek Jazzowych sięga roku 1954, kiedy to w sali gimnastycznej szkoły podstawowej przy ulicy Królowej Jadwigi, odbyło się pierwsze jam session. Jest ono uważane za początek historii tej imprezy, najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce i Europie. Głównym organizatorem był wtedy Leopold Tyrmand, a jednym ze współorganizatorów – zmarły w tym roku Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.


Jaga Jazzist_Photo Marianne Skay 1200.jpg
Lekcja historii muzyki i absolutne premiery. Jaga Jazzist, Bonobo i Bibobit w Trójce

Posłuchaj
05:57 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_27 11-37-15.mp3 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe cz. 1 (Trójka przed południem)

 

– Krakowskie Zaduszki Jazzowe zaczynają się dzisiaj koncertem "Ogrody jazzu tradycyjnego – Back to the Roots" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Będzie również możliwość obejrzenia premiery filmu dokumentalnego „Na zawsze Melomani”, który opowiada o pierwszym profesjonalnym zespole jazzowym i tych czasach, kiedy jazz w Polsce się rodził – zapowiada Marcin "Bzyk" Bąk, rzecznik prasowy festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe. – Drugiego dnia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się koncert Marka Stryszowskiego i jego gości, czyli "Laboratorium po pięćdziesiątce" na którym będą wykonywać utwory zespołu Laboratorium.

Trzeciego dnia, 29 października, w Teatrze im. J. Słowackiego zaświeci "Zaduszkowa Gwiazda", czyli zagra Trio Marcina Maseckiego wraz z Capella Cracoviensis. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to program specjalny, przygotowany właśnie z myślą o tej imprezie.


Materiały prasowe Materiały prasowe

Finał Krakowskich Zaduszek Jazzowych odbędzie się również w Teatrze im. J. Słowackiego. "Krakowska Gala Jazzu w Słowaku, czyli Story of Polish Jazz – second edition". – Będzie to pierwsze wykonanie "Story of Polish Jazz" od śmierci Jarka Śmietany, którego pamięci ten koncert jest poświęcony. Wystąpi także Aga Zaryan oraz, po raz pierwszy, zespół The Generations. To grupa fusion, w której grają trzy pokolenia jazzmanów: między najstarszym a najmłodszym uczestnikiem projektu jest co najmniej 45 lat różnicy – wyjaśnia Marcin "Bzyk" Bąk.


Posłuchaj
04:41 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_27 11-47-16.mp3 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe cz. 2 (Trójka przed południem)

Jazz to gatunek muzyczny, który, można powiedzieć, nie boi się niczego. – I to jest piękne! Nie ukrywam, że pomieszanie różnych stylów w jazzie zawsze mnie pociągało – przyznaje Marcin "Bzyk" Bąk. – Jazz jest na tyle pojemną muzyką, że łączenie jazzu z innymi stylami muzycznymi zawsze daje coś ciekawego i tworzy się wartość dodatkowa – tłumaczy.

– Michał Urbaniak powiedział mi, że prawdziwy jazz jest wtedy, kiedy sięgamy do korzeni, ale także jesteśmy otwarci na to wszystko, co się dzieje w czasach obecnych, wokół nas. I jesteśmy w stanie to łączyć – dodaje rzecznik prasowy festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe 2021/YouTube The Generations


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin "Bzyk" Bąk (rzecznik prasowy festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe)
Data emisji: 27.10.2021
Godziny emisji: 11.37, 11.47

pr


Czytaj także

Miles lives! Wyjątkowy, dwugodzinny koncert Tribute To Miles Orchestra w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 21:00
W 30. rocznicę śmierci legendarnego wizjonera jazzu Milesa Davisa zaprosiliśmy Państwa do studia im. Agnieszki Osieckiej na specjalny koncert zespołu Tribute To Miles Orchestra. Przedstawiamy zapis wideo tego niezwykłego koncertu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz, bossa nova, festiwale i gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:15
Można powiedzieć, że całe jego życie kręci się wokół muzyki: organizuje fantastyczne, rozpoznawalne na całym świecie festiwale jazzowe, jest managerem muzycznych gwiazd. I cały czas szuka nowych wyzwań, nowych dźwięków, nowych głosów… Piotr Łyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w jesiennych barwach "NocHarmonii"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 23:11
– Nasze czwartkowe spotkania mają różne barwy. Dziś będzie nieco romantyczne, doniośle, sentymentalnie, trochę mollowo i po polsku. A to wszystko w Programie Trzecim Polskiego Radia – zaprosiła Julia Sawicka-Kotomska.
rozwiń zwiń