Zmagania uczestników Konkursu Chopinowskiego śledziło 2,5 mln osób. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: to daje powód do dumy i poczucie dobrze spełnionego obowiązku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 10:58
2,5 miliona to więcej niż łączna liczba mieszkańców Warszawy i Poznania. Właśnie tyle osób śledziło za pośrednictwem Polskiego Radia kilkutygodniową rywalizację uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. – Te liczby robią wrażenie. Daje to powód do dumy i poczucie dobrze spełnionego obowiązku – przyznała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor i redaktor naczelna Programu II Polskiego Radia oraz współautorka sukcesu tegorocznego konkursu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Only_NewPhoto

ev.jpg
2,5 miliona odbiorców śledziło XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Konkurs Chopinowski dla słuchaczy Polskiego Radia

Serwis specjalny poświęcony XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina, który przygotował portal Polskiego Radia, został odwiedzony przez 50 tys. użytkowników. Transmisje występów, rozmowy z uczestnikami oraz komentarze ekspertów na wszystkich dziewięciu antenach PR zajęły aż 630 godzin. W czasie trwania Konkursu strony Programu 2 i Polskiego Radia Chopin na Facebooku zostały wyświetlone przez ponad 2,5 mln odbiorców, którzy śledzili najnowsze doniesienia i aktualności oraz oglądali wywiady z pianistami.

Posłuchaj
07:22 Trojka przed poludniem konkurs chopinowski w liczbach 2021_10_28-10-49-25.mp3 2,5 mln osób śledziło za pośrednictwem Polskiego Radia rywalizację uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz gościem Trójki (Trójka przed Południem)

 

Reżyserzy dźwieku – szara eminencja konkursu

Jak podkreśla Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, ten sukces nie jest zasługą wyłącznie dziennikarzy, (którzy, jak chodzą słuchy, na czas trwania Konkursu niemal zamieszkali w Filharmonii Narodowej), ale i tych, których głosów nie znamy, ale którzy dbają o to, by głosy innych zawsze brzmiały idealnie. Mowa o reżyserach dźwięku.

– Dźwięk był tworzony przez tych właśnie ludzi, którzy pracowali w dwóch wozach stojących pod filharmonią. Dźwięków, który tam powstawały, używał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, żeby informacja o Konkursie Chopinowskim i sam Konkurs docierał jak najszerzej. Każda informacja, która była tworzona przez NIFC, zawierała skromny, ale znaczący podpis, że dźwięk jest z Polskiego Radia. Gdybyśmy to policzyli, okazałoby się, że odbiorców pracy ludzi z Polskiego Radia jest o wiele milionów więcej. To daje powód do dumy i poczucie dobrze spełnionego obowiązku – mówi dyrektor radiowej Dwójki.

Pianistyczne zmagania, sportowe emocje

Zdaniem rozmówczyni Katarzyny Cygler, na tak duże zainteresowanie konkursem złożyły się przynajmniej trzy elementy. – Po pierwsze, sam Konkurs Chopinowski jest dobrem narodowym, ale też marką światową. Wiele pokoleń pracowało na to, żeby stworzyć pozycje tego wydarzenia. Wywołuje ono emocje podobne do igrzysk. Przez te trzy tygodnie kumulują się zachwyt, rozczarowanie, identyfikowanie się z porażkami i z olśnieniami interpretacyjnymi. Trzeci element to umiejętność ocenienia, co w tej chwili może zainteresować słuchaczy poza śledzeniem przebiegu przesłuchań konkursowych finałowych, czy później gali i występów laureatów i tych decyzji, które zapadają w gronie jurorskim – wymienia.

Liczba śledzących zmagania konkursowe cieszy podwójnie, a to ze względu na ograniczone pandemią warunki pracy dziennikarzy. – Tutaj ukłon w stronę moich kolegów, którzy rozmawiali i docierali do uczestników w warunkach trudniejszych niż te, w których rozgrywały się wcześniejsze konkursy. Pandemia wiele rzeczy musiała unieważnić, zmienić sposób ich przygotowania i dostarczenia naszym słuchaczom – stwierdza.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor i redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia)
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 10.49

mat. prasowe/kr


Czytaj także

Zakończył się XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:51
Po tygodniach pianistycznych zmagań poznaliśmy zwycięzcę XVIII Konkursu Chopinowskiego. Okazał się nim Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. Drugie miejsce – ex aequo, zajęli Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Od 4 do 22 października (od poniedziałku do piątku) w audycji "Trójka przed Południem" mogliśmy słuchać specjalnego cyklu, który przygotował nasz reporter – Paweł Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Faworyci publiczności nie zawsze wygrywają [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:55
Trwa finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W przeszłości, wybory jury nie zawsze pokrywały się z oczekiwaniami publiczności i słuchaczy. Jak będzie tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski – Jakub Kuszlik laureatem nagrody Polskiego Radia za wykonania mazurków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:29
Laureatem specjalnej nagrody Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, został reprezentant Polski – Jakub Kuszlik. Wyróżnienie przyznawane jest przez Polskie Radio już od I Konkursu – w 1927 roku.
rozwiń zwiń