WrocWalk Marathon 2021. Świętuj i zwiedzaj we własnym tempie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:25
Ci, którzy mają zamiar świętować 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo, zapewne wybiorą się na Bieg Niepodległości i podobne mu wydarzenia. Dla tych, którzy wolą celebrować we własnym tempie, we Wrocławiu przygotowano WrocWalk Marathon, podczas którego całe rodziny mogą spacerować przez miasto, odwiedzać jego najważniejsze obiekty, przymierzać stare teatralne kostiumy i brać udział w warsztatach.
Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Yasonya

Spacer po Wrocławiu z mapą w ręku

WrocWalk Marathon powstał z inspiracji Amsterdam City Walk organizowanym w Holandii. To już trzecia edycja, ale pierwsza organizowana w Święto Niepodległości. Reguły uczestnictwa w wydarzeniu są proste. Przy dokonaniu opłaty wpisowej uczestnik wybiera trasę, po czym otrzymuje mapę z zestawem miejsc do odwiedzenia. Tempo i kolejność zwiedzania punktów jest dowolna.

– W tych punktach mamy swoje stanowiska. Uczestnicy mają wybór, czy poproszą o pieczątkę i pójdą do kolejnego punktu, czy chcą zwiedzić wnętrze tego obiektu. Kiedy uczestnik ma mapkę ze wszystkimi pieczątkami, dochodzi na metę, która znajduje się na wrocławskim rynku w okolicy Pręgierza i dostaje pamiątkowy medal – wyjaśnia gość "Trójki przed Południem" Marcin Janiszewski.

Posłuchaj
08:06 Trojka przed poludniem Wrocwalk 2021_11_10-11-15-30.mp3 WrocWalk Marathon 2021. Spacer na medal (Trójka przed Południem)

 

Ekspozycje, warsztaty i przebieranki

Proponowane przez organizatorów trasy to trasa po wrocławskich muzeach i kościołach (prowadząca przez m.in. Pałac Królewski, Stary Ratusz i Muzeum Pana Tadeusza), trasa sportowa oraz trasa rodzinna, która cieszyła się największą popularnością.

– Trasa rodzinna jest przygotowana tak, żeby i najmłodsi i najstarsi robili coś fajnego. W Narodowym Forum Muzyki w określonych godzinach i dla limitowanej liczby chętnych będą przygotowane warsztaty wokalno-muzyczne. Ci, którzy przyjdą do opery, będą mieli możliwość zwiedzenia budynku operowego  jednego z najstarszych i najpiękniejszych we Wrocławiu. Będą mogli przymierzyć stroje używane niegdyś w spektaklach. W Muzeum Teatru będzie można zobaczyć dwie ciekawe ekspozycje lalek – wymienia rozmówca Marty Piaseckiej.

Inscenizacje historyczne

Trzeciej edycji WrocWalk Marathon będą towarzyszyć inicjatywy przygotowane przez partnerów merytorycznych wydarzenia – Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen, których zadaniem jest stworzenie inscenizacji historycznych, dzięki którym poznamy historię i drogę Rzeczpospolitej do niepodległości.

– Wszyscy nasi partnerzy pokazują to, co mają ciekawego. To będzie miks historii Wrocławia, historii obiektów Wrocławia, ale przede wszystkim motywów patriotycznych i niepodległościowych  podsumowuje Marcin Janiszewski.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Marcin Janiszewski (PR WrocWalk Marathon)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 11.15

kr


Czytaj także

Artysta spod ciemnej gwiazdy. Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 12:00
Swego czasu był najsłynniejszym malarzem Rzymu i Neapolu. Zreformował malarstwo europejskie i stał się wzorem dla epoki baroku. Dzieła włoskiego artysty, Caravaggia będzie można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przegląd filmów niepokornych. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie w Iluzjonie i na Ninatece

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 09:37
W warszawskim kinie Iluzjon oraz na portalu Ninateka.pl w dniach 12-14 listopada odbędzie się 7. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2021. Filmy niepokornych, białoruskich twórców pokazujące ostatnie lata za naszą wschodnią granicą zostaną zaprezentowane już po raz siódmy od 2011 roku. – Festiwal zatoczył koło. Tak jak na początku, mamy za sobą wybory i ich stłumienie. Ten festiwal ma nam przybliżyć, co tak naprawdę wydarzyło się na Białorusi – powiedziała w "Trójce przed Południem" Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzycznie i romantycznie w Skierniewicach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:45
11 listopada rozpocznie się 19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach. To cykliczne wydarzenie poświęcone muzyce XIX wieku inspirowane jest postacią śpiewaczki operowej Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej muzy i pierwszej miłości Fryderyka Chopina. Artystka mieszkała w Skierniewicach przez ostatnich 10 lat życia, aż do śmierci w roku 1889.
rozwiń zwiń