Agnieszka Duczmal laureatką Diamentowej Batuty. "Muzyka jest językiem zrozumiałym na całym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 11:18
– Czarne kropki i batuta to są symbole naszego muzycznego języka, który jest zrozumiały na całym świecie przez wszystkie narody, z którymi mamy szczęście, my muzycy, łączyć się w każdym zakątku świata. Wszyscy, tak jak powiedział Joseph Haydn, rozumieją nasz język. Wszędzie są takie same owacje, wszędzie zachwyty nad tymi samymi utworami. Wszyscy wszędzie rozumieją Amadeusa, i Mozarta, i orkiestrę – mówiła Agnieszka Duczmal, odbierając z rąk prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal Foto: Cezary Piwowarski

Agnieszka Duczmal 1200.jpg
Agnieszka Duczmal: dla dyrygenta batuta jest jak smyczek [ZOBACZ WIDEO]

– Polskie Radio korzystało i nadal korzysta z pani talentu, niespożytej energii i wiedzy, wielokrotnie doświadczało również w trudnych dla instytucji momentach oddania i wsparcia. Wszystkie lata pani pracy artystycznej, wielowątkowej i wielowymiarowej, eksponującej muzykę polską, dzieła kompozytorów współczesnych, przybliżającej publiczności kulturę muzyczną Europy, świata, sytuują panią jako znakomitą ambasador polskiej kultury muzycznej. Imponująca liczba koncertów, wydawnictw płytowych, nagrań archiwalnych jest tego najlepszym wyrazem – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Posłuchaj
05:21 _PR3_AAC 2021_11_15-11-18-06 Duczmal.mp3 Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal. Muzyczne życie utkane z momentów "naj" (Trójka przed południem)

 


agnieszka duczmal majchrowski -o wszystkim -6.jpg
Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

W rozmowie z reporterką Programu 3 Polskiego Radia Agnieszka Duczmal mówiła m.in. o najważniejszych momentach w swojej karierze. – Właściwie każda sytuacja, która związana jest moją orkiestrą i z moim zawodem, jest zawsze "naj", ale innym takim najważniejszym momentem było założenie tej orkiestry, podpisanie umowy z Polskim Radiem i telewizją, potem z urzędem marszałkowskim w Poznaniu. To jest ważne, bo to była możliwość zawodowego, pełnego życia tej orkiestry; pracy, stałej, bardzo dokładnej, wnikliwej, która dawała nam zawsze satysfakcję i możliwości koncertowania – podkreśliła laureatka Diamentowej Batuty. 

Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal/Polskie Radio

Najważniejsze dzieła wybitnej dyrygentki zbiera specjalny dwupłytowy album Agencji Muzycznej Polskiego Radia, zatytułowany "Diamentowe batuty – Agnieszka Duczmal". Wydawnictwo dostępne będzie w sprzedaży już od 19 listopada. 

Agnieszka Duczmal jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Wraz z kierowaną przez siebie orkiestrą "Amadeus" brała udział w wielu festiwalach europejskich, koncertowała w krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.  

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus - koncert 6 grudnia 2020 r./Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 11.18

gs

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: do Mendelssohna miałam bardzo serdeczny stosunek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:14
- W latach 90. nagraliśmy z orkiestrą wszystkie 12 symfonii smyczkowych Mendelssohna. Uważałam, że jest to cenne dla orkiestry i dla mnie, ponieważ było to scalanie brzmienia zespołu i wyrównywanie techniki między młodymi ludźmi - opowiadała znakomita polska dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: dawni kompozytorzy cieszyliby się, że ich muzyka żyje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 20:38
- Ci twórcy na pewno cieszyliby się, słysząc wykonywanie swoich utworów współcześnie, na współczesnych instrumentach i z aktualną, współczesną interpretacją – mówiła w Dwójce znakomita dyrygent, wspominając jeden z koncertów Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:52
Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
rozwiń zwiń