"Itaka" – multimedialne spotkanie aktorskich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:28
Spotykanie pokoleń może być naprawdę fascynującym doświadczeniem, szczególnie, jeżeli odbywa się na poziomie twórczym, artystycznym, zawodowym. Taka właśnie jest "Itaka" – multimedialny, międzypokoleniowy utwór muzyczno-teatralny wyłaniający się z ducha opowieści "Odysei" Homera. Spotkały się w nim legendarne aktorki i aktorzy z uznanymi muzykami średniego pokolenia i studentami aktorstwa Akademii Teatralnej.
Homer
Homer Foto: Marusya Chaika/Shutterstock

Historia opowiadana w "Itace", w której biorą udział m.in. Emilia Krakowska, Maja Komorowska i Barbara Krafftówna, dotyka problemu przemijania świata. Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie o nieśmiertelność, życie bogów i herosów, którymi w "Itace" stali się artyści seniorzy – niegdysiejsze gwiazdy scen filmowych i teatralnych.


Era Schaeffera 1200.jpg
Janusz Radek i "Schaeffer Arts Fight" w Basenie Artystycznym

Posłuchaj
09:50 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_11_19 10-28-40.mp3 "Itaka" w warszawskiej Akademii Teatralnej (Trójka przed południem)

– Tak naprawdę pomysł na ten spektakl powstał już pięć lat temu. Bardzo też przez ten czas ewoluował: początkowo chcieliśmy go oprzeć na dziele Sándora Máraia "Pokój na Itace". Jednak w tracie pracy nad projektem pomyśleliśmy sobie, że fantastycznie byłoby dobrać również artystów seniorów zamieszkujących dom Artysty Weterana w Skolimowie. I tak się stało. Naturalnym więc też się stało, że partnerem została Akademia Teatralna – opowiada Katarzyna Renes, producentka spektaklu "Itaka". – No i tak naprawdę wszystko przewróciło się do góry nogami i ostatecznie mamy ten właśnie utwór – dodaje.

Można powiedzieć, że wywróciła się także opowiadana historia, rozgrywa się bowiem już po śmierci Odyseusza. – To wędrówka, podczas której spotykamy różnych bohaterów znanych z „Odysei”. Ich wizerunki zostały przedstawione dość przewrotnie – opisuje spektakl gość Katarzyny Cygler nie chcąc jednak zdradzać więcej szczegółów.

ITAKA aut. Wojciechowski/Klonowski | zwiastun/YouTube Akademia Teatralna / Teatr Collegium Nobillium


Początkowo twórcy spektaklu myśleli o formie operowej, która, można powiedzieć, jest najbardziej multimedialna, jednak ta koncepcja w trakcie tworzenia została zarzucona. Zależało im także na udziale osoby znany z ekranów, osób, które widzowie doskonale kojarzą: - Proces realizacji tej części trwał bardzo długo: zdjęcia były kręcone już latem, a z każdą osobą bardzo pracowaliśmy indywidualnie – wyjaśnia Katarzyna Renes. - Mam nadzieję, że udało nam się otrzeć o jakąś prawdę, która wynika z naszych działań. O jakiś ważny temat, którym jest nie tyle przemijanie, co sam proces bycia na scenie i wizerunku, który my, jako artyści kreujemy – dodaje.

ITAKA aut. Wojciechowski/Klonowski | Emilia Krakowska/YouTube Akademia Teatralna / Teatr Collegium Nobillium


Przedstawienie "Itaka" odbędzie się w piątek, 19 listopada, o godz. 19.30 w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jednocześnie realizatorzy planują kolejne spektakle (o terminach będą informować na stronie Akademii Teatralnej), oraz realizacje filmu dokumentalnego, którego premiera ma się odbyć na wiosnę 2022 roku.***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Renes (producentka spektaklu "Itaka")
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 10.28

pr


Czytaj także

Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:50
Ci, którzy mieszkają w okolicach Warszawy lub w samej stolicy, mogą jeszcze zdążyć na ostatni spektakl w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który trwa od 22 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". O programie wydarzenia oraz o sztuce teatru panomimy w "Trójce przed południem" opowiedział dyrektor Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka przeciw marginalizacji. Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:49
Tworzenie teatru i resocjalizacja - tym na co dzień zajmuje się Fundacja Jubila, organizator pierwszej polskiej edycji Festiwalu Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021. Od czwartku 28 października do końca miesiąca - w różnych miejscach kulturalnych Wrocławia - będą się odbywać spektakle osadzonych w zakładach karnych. Nie zabraknie też warsztatów teatralnych i dyskusji o roli sztuki w resocjalizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiednie dać rzeczy słowo. Rusza Festiwal Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:39
W środę, 17 listopada, rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. To obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki retoryki w Polsce, ale i Europie Środkowej. Do programu zapraszani są najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata, ale pokazywane jest także to, jak różne ścieżki prowadzą do sztuki opowiadania: na scenie pojawiają się zarówno artyści reprezentujący środowiska teatralne, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią jest literatura, muzyka lub taniec. Tegoroczna edycja festiwalu MITO/LOGIE jest skupiona wokół pojęcia mitu i jego współczesnych odczytań i scenicznych realizacji.
rozwiń zwiń