Wielkie święto piosenki poetyckiej w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie święto piosenki poetyckiej w Warszawie
Zdj. ilustracyjneFoto: rzoze19/Shutterstock.com

Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów, kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej, takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Od swych narodzin w 1978 r. OPPA jest jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce.

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów (do 2005 roku jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) jest organizowany przez środowisko twórców i wykonawców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Literacko Muzycznym „Ballada”. Jest jedynym tej rangi festiwalem w Polsce, prezentującym twórczość bardów, czyli piosenkarzy będących zarazem autorami i kompozytorami własnych utworów. Zdaniem organizatorów w tak rozumianej piosence autorskiej, jak w żadnej innej, ujawnia się najpełniej osobowość twórcy, jego światopogląd, filozofia życia, świat własnych przeżyć i bagaż doświadczeń.

Wojciech Młynarski 1200 nac.jpg
Polscy kompozytorzy i poeci

Posłuchaj

5:15
Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+


– Zaczęło się w klubie "Hybrydy": byłem tam świeżo upieczonym organizatorem Studia Piosenki. I zauważyłem, że w środowisku śpiewających studentów jest bardzo duża grupa takich, którzy sami piszą teksty, sami układają melodię i sami śpiewają. No i właśnie dla takich osób postanowiliśmy zorganizować specjalny festiwal, który by ich uhonorował – wspomina początki OPPY jej inicjator i organizator Piotr Bakal. – Pierwszy odbył się w 1978 roku i w swej długiej historii miał dwie przerwy: najpierw dwa i pół roku w czasie stanu wojennego. Potem w czasach transformacji, kiedy kluby studenckie były zainteresowane prawie wyłącznie zarabianiem pieniędzy. OPPA po raz ostatni odbyła się w klubie "Hybrydy" w 1992 roku i nastąpiła pięcioletnia przerwa. Kiedy wróciłem po sześcioletnim pobycie we Francji, koledzy mnie pytali, czy nie należałoby wznowić festiwalu. I tak też się stało w 1997 roku. Aby tego dokonać, założyliśmy Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne "Ballada"– wyjaśnia.

– Natomiast zmiana nazwy na Międzynarodowy Festiwal Bardów nastąpiła w 2006 roku i spowodowana była tym, że pojawiała się coraz większa liczba uczestników zagranicznych w konkursie i koncertach pozakonkursowych. Więc aby przybliżyć rzeczywistość do nazwy, zmieniliśmy nazwę – dodaje.

OPPA 2021 – półfinał konkursu/YouTube Dom Kultury Śródmieście – Warszawa


Posłuchaj

5:47
Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– U nas jest tak, że jury wybiera Złotą Piątkę Laureatów – to są równorzędne pozycje. A spośród tej Złotej Piątki wybiera laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty. W tym roku w Złotej Piątce znaleźli się: Iwonna Buczkowska (Warszawa), Ryszard Krauze (Łódź), Michał Pastuszak (Dęblin), Apolinary Polek (Czarne Krze), Lena Sabinina (Narwa). I po wysłuchaniu tej piątki jury postanowiło przyznać Grand Prix im. Jonasza Kofty Apolinaremu Polkowi – ogłosił Piotr Bakal.

Honorowe wyróżnienia jury przyznało Przemysławowi Boguszowi (Otwock), Michałowi Konstratowi (Warszawa) i Justynie Sieniuć (Wrocław). Natomiast prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR przyznał Nagrodę Specjalną "Kryształowy Kamerton" również Apolinaremu Polkowi.

OPPA 2021 – Wielki Finał Konkursu/YouTube Dom Kultury Śródmieście – Warszawa


Pozostałe koncerty OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów

  • poniedziałek (22 listopada) – Janusz Kurowski z zespołem promują album "Winobranie" (Tawerna Piratów, godz. 20);
  • środa (24 listopada) – Hommage a Georges Brassens – w setną rocznicę urodzin i 40. śmierci francuskiego barda (Bielański Ośrodek Kultury, godz. 19.00);
  • sobota (27 listopada) – Koncert Galowy OPPA "Premiery i interpretacje" (Centrum Promocji Kultury Praga Południe, godz. 19.00);
  • niedziela – oFF OPPA (Gniazdo Piratów, godz. 15.30)



***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Piotr Bakal (bard, artysta, współorganizator i przewodniczący Rady Artystycznej OPPA 2021 – 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów)
Data emisji: 22.11.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.36

pr


Polecane