Wielkie święto piosenki poetyckiej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:36
Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów, kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej, takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Od swych narodzin w 1978 r. OPPA jest jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: rzoze19/Shutterstock.com

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów (do 2005 roku jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) jest organizowany przez środowisko twórców i wykonawców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Literacko Muzycznym „Ballada”. Jest jedynym tej rangi festiwalem w Polsce, prezentującym twórczość bardów, czyli piosenkarzy będących zarazem autorami i kompozytorami własnych utworów. Zdaniem organizatorów w tak rozumianej piosence autorskiej, jak w żadnej innej, ujawnia się najpełniej osobowość twórcy, jego światopogląd, filozofia życia, świat własnych przeżyć i bagaż doświadczeń.

Wojciech Młynarski 1200 nac.jpg
Polscy kompozytorzy i poeci

Posłuchaj
05:15 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_11_22 10-26-51.mp3 Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów cz. 1 (Trójka przed południem)


– Zaczęło się w klubie "Hybrydy": byłem tam świeżo upieczonym organizatorem Studia Piosenki. I zauważyłem, że w środowisku śpiewających studentów jest bardzo duża grupa takich, którzy sami piszą teksty, sami układają melodię i sami śpiewają. No i właśnie dla takich osób postanowiliśmy zorganizować specjalny festiwal, który by ich uhonorował – wspomina początki OPPY jej inicjator i organizator Piotr Bakal. – Pierwszy odbył się w 1978 roku i w swej długiej historii miał dwie przerwy: najpierw dwa i pół roku w czasie stanu wojennego. Potem w czasach transformacji, kiedy kluby studenckie były zainteresowane prawie wyłącznie zarabianiem pieniędzy. OPPA po raz ostatni odbyła się w klubie "Hybrydy" w 1992 roku i nastąpiła pięcioletnia przerwa. Kiedy wróciłem po sześcioletnim pobycie we Francji, koledzy mnie pytali, czy nie należałoby wznowić festiwalu. I tak też się stało w 1997 roku. Aby tego dokonać, założyliśmy Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne "Ballada"– wyjaśnia.

– Natomiast zmiana nazwy na Międzynarodowy Festiwal Bardów nastąpiła w 2006 roku i spowodowana była tym, że pojawiała się coraz większa liczba uczestników zagranicznych w konkursie i koncertach pozakonkursowych. Więc aby przybliżyć rzeczywistość do nazwy, zmieniliśmy nazwę – dodaje.

OPPA 2021 – półfinał konkursu/YouTube Dom Kultury Śródmieście – Warszawa


Posłuchaj
05:47 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_11_22 10-36-00.mp3 Trwa OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów cz. 2 (Trójka przed południem)

 

– U nas jest tak, że jury wybiera Złotą Piątkę Laureatów – to są równorzędne pozycje. A spośród tej Złotej Piątki wybiera laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty. W tym roku w Złotej Piątce znaleźli się: Iwonna Buczkowska (Warszawa), Ryszard Krauze (Łódź), Michał Pastuszak (Dęblin), Apolinary Polek (Czarne Krze), Lena Sabinina (Narwa). I po wysłuchaniu tej piątki jury postanowiło przyznać Grand Prix im. Jonasza Kofty Apolinaremu Polkowi – ogłosił Piotr Bakal.

Honorowe wyróżnienia jury przyznało Przemysławowi Boguszowi (Otwock), Michałowi Konstratowi (Warszawa) i Justynie Sieniuć (Wrocław). Natomiast prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR przyznał Nagrodę Specjalną "Kryształowy Kamerton" również Apolinaremu Polkowi.

OPPA 2021 – Wielki Finał Konkursu/YouTube Dom Kultury Śródmieście – Warszawa


Pozostałe koncerty OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów

  • poniedziałek (22 listopada) – Janusz Kurowski z zespołem promują album "Winobranie" (Tawerna Piratów, godz. 20);
  • środa (24 listopada) – Hommage a Georges Brassens – w setną rocznicę urodzin i 40. śmierci francuskiego barda (Bielański Ośrodek Kultury, godz. 19.00);
  • sobota (27 listopada) – Koncert Galowy OPPA "Premiery i interpretacje" (Centrum Promocji Kultury Praga Południe, godz. 19.00);
  • niedziela – oFF OPPA (Gniazdo Piratów, godz. 15.30)***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Piotr Bakal (bard, artysta, współorganizator i przewodniczący Rady Artystycznej OPPA 2021 – 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów)
Data emisji: 22.11.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.36

pr


Czytaj także

Jerzy Petersburski Junior: muzyka to najbardziej uniwersalny język

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:15
Kasia Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby wyjątkowe. Pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez autorów i zaproszonego gościa. A wśród pytań są także te przesłane przez słuchaczy. Pierwszym gościem był Jerzy Petersburski junior: pianista, kompozytor, satyryk, prowadzący i autor wielu programów telewizyjnych. Można powiedzieć – prawdziwy człowiek renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Chopin – to już cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:31
Wciąż jeszcze pamiętamy emocje związane z Konkursem Chopinowskim, największym świętem polskiej muzyki, a nadeszła kolejna ważna chwila: 10 listopada świętujemy czwartą rocznicę powstania Polskiego Radia Chopin. O tej niezwykłej inicjatywie, dzięki której emocje związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem są wciąż żywe, a jego muzyka rozbrzmiewa przez cała dobę mówi dyrektor PR Chopin Marcin Gmys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Chojnacki: W życiu bym nie pomyślał, że będę złączony z zawodem przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:15
– W życiu bym nie pomyślał, że będę złączony z zawodem przez całe życie. Myślałem, że to będzie przygoda z piosenką – mówił Robert Chojnacki. Jak dziś patrzy na swoją karierę? Jak postrzega polską branżę muzyczną? Czy sława zabrała go "prawie do nieba"? 
rozwiń zwiń