Pytania o istotę designu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:27
Design – słowo odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki robi zawrotną karierę. Ale co ono tak naprawdę oznacza, czym właściwie jest design? Być może właśnie wystawa przygotowana przez gdyńskie Centrum Designu udzieli odpowiedzi na te pytania.
Czym jest design? Jaka jest jego definicja?
Czym jest design? Jaka jest jego definicja?Foto: shutterstock.com/Brian A Jackson

Centrum Designu w Gdyni świętuje 10 urodziny i z tej okazji od czwartku 25 listopada otwiera wystawę "Niech żyje design!". – Design to niesamowicie pojemny termin, a każda z kolejnych przestrzeni na wystawie to jego inna definicja. Design to ładne rzeczy, funkcjonalność, czy rozwiązywanie problemów? Zapraszamy do naszego świata pełnego śmiałych rozwiązań, nowych pytań, wieloznaczności i ciągłych poszukiwań – można przeczytać w zaproszeniu.


galeria_w_budce2_1200.JPG
Drugie życie budki telefonicznej. Powstała w niej galeria sztuki

Posłuchaj
08:57 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_11_24 09-27-59.mp3 Wystawa "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni (Trójka przed południem)

Rozłożyć design na czynniki pierwsze

– Mamy nadzieję, że wystawa "Niech żyje design!" będzie okazją do celebrowania designu, ale też zaproszeniem do naszego świata – zachęca Martyna Błaszczyk, współkuratorka wystawy "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni. – Bo Centrum Designu od 10 lat żyje tym słowem, ale nigdy nie wróciliśmy do podstaw i nie rozłożyliśmy go na czynniki pierwsze. A ta wystawa jest przyczynkiem, aby to zrobić, wrócić do podstaw i zadać sobie pytanie, co tak naprawdę oznacza ten termin - tłumaczy.

– Design to pojęcie, które można rozumieć na wielu płaszczyznach. Nie lubię podawać jednej definicji designu i celowo tego nie robimy na naszej wystawie – zastrzega Trójkowy gość. – Jednak gdyby pokusić się o nią, to taką najprostszą definicją designu jest "projektowanie produktów i usług, ale też proces projektowy, w jakim powstają" – dodaje.

Świadomy design w Gdyni

W ciągu ostatnich lat słowo "design" nabrało nowych znaczeń i wciąż rośnie jego popularność. – Widzimy to po odbiorcach Centrum Designu: ludzie są po prostu bardziej świadomi. Tzn. np. tematy związane z ekologią czy zrównoważonym projektowaniem są już bardzo powszechne – wskazuje Martyna Błaszczyk. – Tak naprawdę teraz już wszyscy zdajemy sobie sprawę, że design rozumiany jako projektowanie, wzornictwo, to nie tylko projektowanie samego przedmiotu, ale przedmiotu, który będzie funkcjonalny, trwały, który będzie niósł ze sobą dodatkowe wartości – wylicza.

Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym funkcjonuje Centrum Designu: – Używamy takiego trafnego i pięknego sformułowania, że "Gdynia ma design w DNA". Ale też myślę, że "Centrum Designu ma w DNA Gdynię", bo jesteśmy nierozerwalnie związani z tym miastem – wyjaśnia gość Marty Piaseckiej. – To nie jest tylko adres i kod pocztowy: w naszych codziennych działaniach bardzo często odnosimy się do Gdyni i angażujemy w bardzo gdyńskie projekty.

Program towarzyszący

Przez pierwsze trzy dni po otwarciu wystawy organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach towarzyszących. Będą dyskusje i wykłady na temat designu bez barier, przyszłości branży mody, zrównoważonego projektowania w sieci oraz zmian w myśleniu projektowym na przestrzeni ostatnich lat.

  • 25 listopada "Design bez barier" (dyskusja)
  • 26 listopada "Moda. Teraźniejszość i przyszłość branży" (dyskusja)
  • 27 listopada "Zrównoważone projektowanie w sieci" (wykład) oraz "W kierunku cyrkularności, czyli przemiany w polskim projektowaniu" (wykład)

Wszystkie wydarzenia odbędą się online.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Martyna Błaszczyk (współkuratorka wystawy "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 9.27

pr

Czytaj także

Design dotknięty przez COVID

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:00
Pandemia koronawirusa nie tylko zmieniła nasze zachowania, nasze życie, ale również - przestrzeń wokół nas. I to w bardzo różny sposób. Właśnie temu poświęcona jest wystawa "Przestrzeń w czasach zarazy" w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotomorgana, sztuka amerykańska i inne atrakcje, czyli lato 2021 w PGS

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 02:00
Witamy lato 2021 i witamy latem! Wakacje inaugurujemy tradycyjnie w Sopocie. Po niemal roku pojawiamy się w Państwowej Galerii Sztuki po to, by zamknąć sezon pozamykanych galerii, teatrów, muzeów, szybko zapomnieć o nim i otworzyć się na nową przygodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
rozwiń zwiń