Nacieszyć duszę pięknem. Warszawskie Targi Sztuki w ten weekend

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:00
W sobotę i niedzielę (27-28 listopada) odbędą się Warszawskie Targi Sztuki. Podczas 18. edycji tej imprezy będzie można zobaczyć przeszło tysiąc prac reprezentujących ponad 60 galerii z całej Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rynek dzieł sztuki to jedna z nielicznych gałęzi gospodarki, które skorzystały na pandemii. Wzrosły obroty antykwariatów, wzmogło się też zainteresowanie aukcjami internetowymi, na których padają kolejne rekordy. W ostatnich kilkunastu miesiącach ludzie znacznie więcej czasu spędzali w domach i chętniej dekorowali je wyrobami artystycznymi.

Wiele wskazuje na to, że przełoży się to na wysoką frekwencję podczas zbliżających się Warszawskich Targów Sztuki. – Zainteresowanie targami rzeczywiście jest ogromne. W zeszłym roku nie odbyły się i widać, że po prostu jesteśmy stęsknieni za bezpośrednim kontaktem ze sztuką – mówi Kama Zboralska, mecenas sztuki współczesnej i dyrektor programowy Targów.


Posłuchaj
08:30 PR3 2021 11 26 Warszawskie tagi sztuki.mp3 Rozmowa z Kamą Zboralską, dyrektor Warszawskich Targów Sztuki (Trójka przed południem)

 

Oferta tej edycji WTS jest bardzo zróżnicowana: od dzieł artystów przedwojennych, przez klasyków współczesności, po silną reprezentację najmłodszego pokolenia twórców. Na targach pojawią się przedstawiciele całego świata sztuki, będzie to więc doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów pomiędzy artystami, kuratorami czy właścicielami domów aukcyjnych. Dla odwiedzających targi będzie to natomiast szansa na rozmowę ze specjalistami, którzy pomogą na przykład w objaśnieniu znaczenia któregoś z dzieł sztuki.

Warszawskim Targom Sztuki towarzyszyć będą wystawy specjalne. Na jednej z nich zostanie pokazany dorobek Bolesława Biegasa, artysty, który większość życia spędził we Francji. – Jego twórczość, pomimo tego, że była tworzona na początku dwudziestego wieku, jest nadal bardzo aktualna i bardzo nowoczesna. Na pewno zainspiruje młodych twórców, którzy pojawią się na naszych targach jako goście – twierdzi Kama Zboralska. Druga wystawa specjalna nosi tytuł "Foggt o Witkacym" i jest zestawem prac nawiązujących do portretów skandalizującego artysty, stworzonym przez Andrzeja Foggta, warszawskiego grafika, malarza i rzeźbiarza.

Warszawskie Targi Sztuki 2021 Warszawskie Targi Sztuki 2021

18. edycja Warszawskich Targów Sztuki odbędzie w dniach 27-28 listopada w gmachu Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego. – Warto przyjść i nacieszyć duszę pięknem – zachęca dyrektor Zboralska.

Więcej na temat imprezy można znaleźć na stronie www.warszawskietargisztuki.pl.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Kama Zboralska (mecenas sztuki współczesnej, dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki)
Data emisji: 26.11.2021
Godziny emisji: 10.30

kc

Czytaj także

Poszukiwacze zaginionych dzieł sztuki z Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:18
"Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskał pastel Leona Wyczółkowskiego "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" stanowiący niegdyś własność Zamku Królewskiego na Wawelu. Obraz niebawem wróci na Wawel" – ogłosił kilka dni temu na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Kto i w jaki sposób odnajduje i odzyskuje zaginione dzieła sztuki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowe przystanki. Śródpolne galerie, które odmieniają wsie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:40
Śródpolne galerie odmieniają oblicze niewielkich podłódzkich wsi. Stare, zaniedbane wiaty przystankowe przekształcane są w piękne galerie, otwarte i dostępne dla wszystkich przez cały rok. To niezwykła misja, realizowana już od kilku lat z pasją i wielkim zaangażowaniem przez fundację Tu Brzoza z Nowego Pudłowa. W tym roku została ona doceniona i uhonorowana przez Prezydenta RP nagrodą "Dla dobra wspólnego".
rozwiń zwiń