Łódź, film i fotografia – wystawa "50 Years After". Jacek Koprowicz, Ryszard Lenczewski i Zbigniew Wichłacz w Miejskiej Galerii Sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:53
Wystawa fotograficzna "50 Years After" Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza to z jednej strony spojrzenie na dotychczasowy dorobek artystów, a z drugiej podróż w czasie i przestrzeni. – To 50 lat ich autonomicznych poszukiwań w zakresie filmu i fotografii. To także wspólnota pewnych przeżyć jako operatorów filmowych i fotografów, bo przez 50 lat zaszła ogromna zmiana, jeżeli chodzi o pozycję i status fotografii – mówił dla Trójki Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator wystawy.
Wystawa 50 Years After w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Wystawa "50 Years After" w Miejskiej Galerii Sztuki w ŁodziFoto: mat. promocyjne

Glebia222.png
"Posługuję się estetyką błędu, zazębienie kadrów generuje nową rzeczywistość". Zygier o cyklu "Twoone"

Wspólnota artystycznych przeżyć

"50 Years After" to wystawa trzech znakomitych reżyserów filmowych, operatorów światła, fotografów, autorów scenariuszy, którzy przez ostatnie pół wieku śledzili i komentowali nawzajem swoją twórczość. Po tym czasie postanowili zaprezentować się wspólnie na jednej ekspozycji.

– To 50 lat ich autonomicznych poszukiwań w zakresie filmu i fotografii. To także wspólnota pewnych przeżyć jako operatorów filmowych i fotografów, bo przez 50 lat zaszła ogromna zmiana, jeżeli chodzi o pozycję i status fotografii – powiedział kurator wystawy Dariusz Leśnikowski.

Posłuchaj
03:11 Trojka przed poludniem fotografia szkola filmowa 2021 11_46_29.mp3 Pół wieku na artystycznej ścieżce. Fotografie Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego oraz Zbigniewa Wichłacza na wystawie "50 Years After" w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (Trójka przed Południem)

 

Znakomite, perfekcyjne zdjęcia

Co łączy tych trzech filmowców? – Przede wszystkim długoletnia znajomość, moment, którym rozpoczęli studia i później aktywność jako pracownicy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi – odpowiada Dariusz Leśnikowski. – Na pewno łączy ich też to, że są to znakomite, perfekcyjne, profesjonalne zdjęcia, które prowokują do samodzielnego tworzenia kontekstu i w pewnym sensie także jego aktualizowania.


Koprowicz/Lenczewski/Wichłacz

Jacek Koprowicz to reżyser, scenarzysta i fotografik. Ma na swoim koncie udział jako reżyser i autor scenariusza w takich produkcjach jak kostiumowy film fantasy "Alchemik" z 1988 roku oraz horror "Medium" z Ewą Dałkowską i Jerzy Stuhrem. Jego najnowszym dokonaniem jest "Mistyfikacja" – thriller opowiadający historię śledztwa w sprawie upozorowanego samobójstwa Witkacego. 

Ryszarda Lenczewskiego – operatora filmowego i wykładowcę akademickiego miłośnicy kina mogą znać jako autora zdjęć do polskiego kandydata do Oskara, filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Ponadto brał udział w realizacji takich produkcji jak seria "U Pana Boga za piecem" czy brytyjski "Tabloid".

Zbigniew Wichłacz jest operatorem obrazu filmowego, współpracującym z takimi polskimi reżyserami jak Marek Koterski ("Dom wariatów"), Julisz Machulski i Piotr Trzaskalski ("Solidarność, Solidarność…") oraz Mahgdalena Łazarkiewicz ("Białe małżeństwo").

Wystawę "50 Years After" można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi do końca stycznia 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Agata Gwizdała
Data emisji: 26.11.2021
Godziny emisji: 10.30

kr

Czytaj także

"Itaka" – multimedialne spotkanie aktorskich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:28
Spotykanie pokoleń może być naprawdę fascynującym doświadczeniem, szczególnie, jeżeli odbywa się na poziomie twórczym, artystycznym, zawodowym. Taka właśnie jest "Itaka" – multimedialny, międzypokoleniowy utwór muzyczno-teatralny wyłaniający się z ducha opowieści "Odysei" Homera. Spotkały się w nim legendarne aktorki i aktorzy z uznanymi muzykami średniego pokolenia i studentami aktorstwa Akademii Teatralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewidoczne. Historie warszawskich służących". O roli pracy domowej w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:50
"Niewidoczne. Historie warszawskich służących" to nowa wystawa w Muzeum Warszawy. Opowiada o kobietach, bez których nie byłoby miasta, jakie dziś znamy. Ponad czterysta obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, obrazuje życie służących i historię pracy domowej. Wśród nich znajdują się zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. 
rozwiń zwiń