Największy witraż w Polsce powstawał 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:29
W Rypinie, znajduje się największy w Polsce i jeden z największych w Europie kościelnych witraży. Ma blisko 600 metrów kwadratowych, a scena Ostatniej Wieczerzy wypełnia dwie ściany prezbiterium. Autorami tego niezwykłego dzieła są państwo Elżbieta i Andrzej Bednarscy, którzy w tym roku obchodzą 50-lecie pracy artystycznej.
Witraż w kościele Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie jest największym witrażem w Polsce i jednym z największych w Europie
Witraż w kościele Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie jest największym witrażem w Polsce i jednym z największych w EuropieFoto: MOs810/Wikimedia Commons CC

Wszystko zaczęło się jeszcze na studiach: witraże to były dodatkowe zajęcia. – Nie traktowaliśmy tego poważnie: ja studiowałam grafikę, a mąż rzeźbę, chociaż wtedy już zauroczyliśmy się bajecznym światem kolorowych szkiełek. Ale byliśmy przekonani, że każde zajmie się czymś innym: mąż szykował pracownię do ceramiki, a ja prowadziłam galerię i zajęcia w Domu Kultury – wspomina pani Elżbieta. – Wtedy niespodziewanie zmarł prowadzący pracownię witrażu prof. Edward Kwiatkowski. Potrzeba było kogoś, kto by dokończył te witraże, i tak to się zaczęło...


pixabay przystanek autobusowy 1200.jpg
Folkowe przystanki. Śródpolne galerie, które odmieniają wsie
Posłuchaj
08:11 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_12_01 10-29-28.mp3 Niezwykłe witraże w Rypinie (Trójka przed południem)

Duży kościół, duże witraże

Historia witraży w rypińskim kościele zaczęła się ponad 25 lat temu. – Pracownia działała, byliśmy już znanymi artystami i mieliśmy na koncie wiele realizacji. W Rypinie zbudowano bardzo duży kościół, z olbrzymimi oknami, który okazał się bardzo mało sakralny. Wtedy zjawił się w pracowni ksiądz proboszcz i powiedział: "Trzeba coś zrobić" – opowiada o początkach tego niezwykłego projektu witrażowego gość Marty Piaseckiej. – Okazało się, że tam są m.in. trzy ściany po 200 m2 każda! Oczywiście sprawy projektowe trwały długo: różne koncepcje, zatwierdzanie w kurii, bo wszystko, co się robi w kościele, musi być zatwierdzane. I wreszcie jedna z koncepcji przeszła – dodaje.

– W sumie praca trwała, z przerwami, 20 lat. Łącznie jest to ok. 1000 m2 witraży: trzy ściany po 200 metrów każda, oprócz tego witraż za organami i dwa mniejsze witraże – wylicza.

Wypowiedzieć się witrażem

Obecnie pani Elżbieta prowadzi pracownię witraży wraz z synem. – Najpierw przez lata prowadziłam pracownię z mężem, potem, kiedy był już bardzo chory, sama. Teraz z synem, który również jest artystą i tworzy witraże – mówi pani Elżbieta Bednarska. – Do pracowni przychodzili ludzie, oglądali naszą pracę i chcieli coś kupić. Dlatego stworzyliśmy też galerię, gdzie można kupić różne drobiazgi witrażowe. Są też nasze obrazy witrażowe, ponieważ my się wypowiadamy nie w obrazach, ale w witrażach - przyznaje.


***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Elżbieta Bednarska (artystka witrażystka)
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 10.29
pr

Czytaj także

Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania o istotę designu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:27
Design – słowo odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki robi zawrotną karierę. Ale co ono tak naprawdę oznacza, czym właściwie jest design? Być może właśnie wystawa przygotowana przez gdyńskie Centrum Designu udzieli odpowiedzi na te pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat muralu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Od reklamy do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 08:30
Mija 20 lat od odsłonięcia muralu przedstawiającego alegorię Łodzi, zdobiącego budynek przy ulicy Piotrkowskiej 152. Mural zatytułowany po prostu "Łódź" jest jedną z pierwszych tego typu grafik w Polsce stworzonych nie jako nośnik reklamy, ale po to, by zachwycać mieszkańców i turystów. 
rozwiń zwiń