Szopki krakowskie – bożonarodzeniowa tradycja z Krakowem w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:50
Są wykonywane z papieru, kartonu czy stanioli. Czasem są ruchome, a czasem wielopoziomowe, ale zawsze przedstawiają scenę narodzenia Chrystusa i krakowskie budowle. Po rocznej przerwie związanej z pandemią na ulice Krakowa powróciły bożonarodzeniowe szopki krakowskie. Tradycyjnie kolorowy pochód szopek krakowskich przeszedł po Rynku Głównym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą.
W tym roku w stolicy Małopolski odbywa się już 79. edycja konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską
W tym roku w stolicy Małopolski odbywa się już 79. edycja konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowskąFoto: shutterstock.com

Szopki krakowskie i konkurs z tradycją

Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich trzy lata temu została wpisana na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, a sami mieszkańcy Krakowa szopki bożonarodzeniowe budują już od XIX wieku. W 1937 roku historyk sztuki i wielki miłośnik szopkarskiej tradycji Jerzy Dobrzycki, zorganizował pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę. W tym roku odbywa się już 79 edycja.

Jak wygląda klasyczna szopka krakowska?

Co roku na konkursie szopek krakowskich pojawiają się zarówno nowe osoby, jak i te, które zgłaszają swoje szopki od lat. Do tej drugiej grupy należy Kinga Kochan, której szopka bożonarodzeniowa powstawała przez miesiąc. Co się w niej znalazło?

– Klasyczna szopka krakowska musi zawierać przede wszystkim elementy krakowskie – zabytki i kopuły. Artyści wzorują się nawet na najmniejszych detalach. Muszą być wieżyczki, złotko, staniole. Im bardziej kolorowo, im więcej krakowskich dodatków, tym lepiej – mówi rodowita krakowianka.

Opowieść o narodzinach Chrystusa i Krakowie

Jak podkreśla Małgorzata Niechaj, organizator konkursu i wystawy pokonkursowej szopek krakowskich, oprócz wyglądu, w szopce liczy się opowieść. – Szopka krakowska posiada narrację o Krakowie, czyli postaci z legend, tradycji, historii, symbolikę krakowską, architekturę Krakowa i sceny z Bożego Narodzenia. Różne elementy można dostrzec dopiero po zajrzeniu do środka każdej szopki.

Ogłoszenie laureatów konkursu na najpiękniejszą i najbardziej efektowną szopkę krakowską nastąpi w niedzielę 5 grudnia o godz. 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Posłuchaj
03:37 Trojka przed poludniem szopki 3 grudzień 2021 11_43_38.mp3 Szopka krakowska, czyli jaka? Trwa konkurs na najpiękniejszą tradycyjną konstrukcję (Trójka przed Południem)

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 03.12.2021
Godzina emisji: 10.27

kr

Czytaj także

Kalendarz adwentowy i jego historia. Zdradzamy trzy pomysły na wykonanie kalendarza w domu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 08:25
Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrób to sam, czyli majsterkowanie zawsze modne

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 06:51
3 grudnia to Światowy Dzień Majsterkowicza. Ponadto tego dnia urodziny obchodzi Adam Słodowy, najsłynniejszy majsterkowicz w Polsce. Czy w dzisiejszych czasach potrzebne rzeczy wolimy sami tworzyć czy je jednak kupować? Naprawiać czy wymieniać na nowe? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Trójkowy reporter.
rozwiń zwiń