Fotoplastykon online: zobacz przedwojenną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:34
Już od ponad roku możemy podróżować po przedwojennej Polsce, a to dzięki projektowi "Polska w fotoplastykonie" przygotowanemu przez Fundację Koncept Kultura z Milanówka. Efekt tego niezwykłego zamierzenia łączącego przeszłość z najnowocześniejszymi technologiami jest dostępny online.
Jak wygląda serce Fotoplastikonu Warszawskiego?
Jak wygląda serce Fotoplastikonu Warszawskiego? Foto: PR24/Paweł Belter

Fotoplastykon powstał w roku 1866, kiedy to Alois Polanecky skonstruował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów. Dzięki niej magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Fundacja Koncept Kultura zbudowała taki fotoplastykon, który wędrował przez polskie miasta. A w obecnych czasach proponuje fotoplastykon online.

  • Dzięki fotoplastykonowi można poznać przedwojenny wygląd wielu miast polskich
  • Zastosowanie swoistego "storytellingu" uatrakcyjniło prezentację

Od Płocka, przez Łódź, po Toruń i Mińsk Mazowiecki

– Za pomocą fotoplastykonu online podróżowaliśmy już do przedwojennego Płocka, Łodzi, Radomia, Bydgoszczy, a także do Gdyni, pokazując jej początki – wylicza Anna Osiadacz z Fundacji Koncept Kultura. – A za chwilę premiera Torunia oraz Mińsk Mazowiecki, który na swoje 600-lecie postanowił przybliżyć mieszkańcom ten bardzo ciekawy okres międzywojnia, gdzie można było się cofnąć do tych dobrych i smutnych wspomnień – dodaje.

Historia w pierwszej osobie

Przy okazji tego ostatniego miasta zastosowano specjalny zabieg: wybranie z oryginalnych zdjęć bohatera, który na tych zdjęciach się powtarzał, i w jego imieniu opowiedzenie blisko 70-letniej historii. – Jego oczami obserwujemy ten świat, zmiany, wielokulturowość i wszystkie wydarzenia, które w Mińsku miały miejsce – tłumaczy gość Marty Piaseckiej. – Opowiedzenie w pierwszej osobie i nadanie historii formy osobistego przeżycia daje bardzo dobry efekt, ponieważ zaczynamy się z nią utożsamiać – wskazuje.

– Dlatego stałym elementem naszych filmów jest "storytelling", czyli opowiedzenie historii, albowiem to jest w stanie nas wciągnąć i dać nam jakiś punkt odniesienia do ludzi, do czasów, w których to się działo – dodaje.

Przedwojenna Gdynia w "Archiwalnym Fotoplastikonie Online"/YouTube Fundacja Koncept Kultura


– Fotografie pochodzą w znakomitej większości ze zbiorów państwowych. Zawsze pochodzą też z tych miejsc, których dotyczą – zdradza źródło wykorzystywanych materiałów Zygmunt Fit z Fundacji Koncept Kultura. – Reakcje są znakomite: okazuje się, że młodzież może zupełnie inaczej patrzeć na stare zdjęcia. To, że są animowane, sprawia, że są bliższe filmowi, a my przyzwyczajeni bardziej jesteśmy do ruchomego obrazu – mówi.


Posłuchaj
04:22 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_12_08 10-34-33.mp3 Przedwojenna Polska online (Trójka do południa)

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit (Fundacja Koncept Kultura)
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 10.34

pr

Czytaj także

Jan Bułhak – ideolog polskiej fotografiki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 05:45
Ten nieprzeciętny artysta, malarz kliszy i obiektywu, pozostawił po sobie nie tylko znakomite kadry. Jego nauki doprowadziły do wyniesienia fotografii ponad rzemiosło, do rangi sztuki i pozostawiły trwały ślad w języku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski fotograf nagrodzony w konkursie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:40
Łukasz Gwiździel to leśnik i fotograf przyrody, który swoją pasję odkrył dziesięć lat temu i nieustannie ją rozwija. Zdjęcie dzięcioła wykonane podczas wyprawy fotograficznej zostało wyróżnione w kategorii "Zachowania ptaków". Zwycięską fotografię można oglądać na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź, film i fotografia – wystawa "50 Years After". Jacek Koprowicz, Ryszard Lenczewski i Zbigniew Wichłacz w Miejskiej Galerii Sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:53
Wystawa fotograficzna "50 Years After" Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza to z jednej strony spojrzenie na dotychczasowy dorobek artystów, a z drugiej podróż w czasie i przestrzeni. – To 50 lat ich autonomicznych poszukiwań w zakresie filmu i fotografii. To także wspólnota pewnych przeżyć jako operatorów filmowych i fotografów, bo przez 50 lat zaszła ogromna zmiana, jeżeli chodzi o pozycję i status fotografii – mówił dla Trójki Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator wystawy.
rozwiń zwiń