Kraków. Wystawa o historii i współczesności miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:45
Wernisaż "Kraków od początku, bez końca" wieńczy trwający kilkanaście lat remont Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Krakowa. Na nowej wystawie stałej historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.
Czy lajkonik pozostaje wciąż głównym ludowym symbolem Krakowa?
Czy lajkonik pozostaje wciąż głównym "ludowym" symbolem Krakowa?Foto: Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? "Od początku" nie wymaga chyba wyjaśnień. "Bez końca", bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim.

Eksponaty krakowskie

W przeszłość Krakowa wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój lajkonika, szopka krakowska czy maszkarony; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur bractwa kurkowego z XVI wieku, pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII wieku, ale również dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejścia do… szopki krakowskiej, a dokładniej to do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy. 

Od początku, bez końca

– Zaczynam od początku, jest więc mit założycielski Krakowa, ze smokiem wawelskim, z księciem Krakiem, potem pojawiają się różne historie, ale faktycznie wystawa jest bez końca, ponieważ przeciągamy tę naszą opowieść do współczesności, opowiadamy o wyzwaniach, przed którymi staje Kraków obecnie – podkreśla Kamil Stasiak, kurator wystawy "Kraków od początku, bez końca"​ i dodaje, że opiera się ona na kilkuset przedmiotach, w tym tych "arcykrakowskich". – Wspomniany strój Lajkonika został wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego i w zasadzie według tego wzoru nadal jest używany. Niektóre części Pałacu Krzysztofory dostępne są dla zwiedzających bez biletu, między innymi właśnie szatnia lajkonika – dodaje rozmówca Katarzyny Cygler.


Posłuchaj
08:14 TROJKA Trojka przed poludniem Krakow wystawa 2021_12_28-10-34-00.mp3 Historia i współczesność Krakowa na wyjątkowej wystawie (Trójka przed południem)

 

– Z kolei maszkarony na co dzień widzimy z poziomu Rynku Głównego i może nie do końca jesteśmy pewni ich skali. Na wystawie są maszkarony oryginalne, ale też kopie czy elementy, które posłużyły do wykonania głów mających zastąpić te, które spadły z Sukiennic i się uszkodziły – mówi gość Trójki i w audycji opowiada także o tym, dla kogo przeznaczona jest wystawa "Kraków od początku, bez końca". 

Spot promocyjny wystawy "Kraków od początku, bez końca" / Muzeum Krakowa

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Kamil Stasiak (kurator wystawy "Kraków od początku, bez końca")​
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 10.34

mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Szopki krakowskie – bożonarodzeniowa tradycja z Krakowem w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:50
Są wykonywane z papieru, kartonu czy stanioli. Czasem są ruchome, a czasem wielopoziomowe, ale zawsze przedstawiają scenę narodzenia Chrystusa i krakowskie budowle. Po rocznej przerwie związanej z pandemią na ulice Krakowa powróciły bożonarodzeniowe szopki krakowskie. Tradycyjnie kolorowy pochód szopek krakowskich przeszedł po Rynku Głównym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą.
rozwiń zwiń