"Tęskno mi, Panie". Wystawa w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 10:05
W Sopocie trwa wystawa zatytułowana "Tęskno mi, Panie", którą przygotowano w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Wydarzenie skupia prace inspirowane twórczością poetycką wielkiego romantyka. Na ekspozycję składają się dzieła wykonane w różnorodnych technikach, m.in. prace malarskie, rzeźbiarskie, fotografia oraz rysunek.
Cyprian Kamil Norwid -  poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych
Cyprian Kamil Norwid - poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznychFoto: Polona

– To jest wystawa zbiorowa. Prezentują się na niej zarówno artyści profesjonalni, jak i studenci uniwersytetu trzeciego wieku. W przygotowaniu prac udział wzięły aż trzy pracownie. Tematem jest dowolnie wybrany wiersz Cypriana Kamila Norwida. Pojawia się głównie malarstwo, ale też rysunek, rzeźba i plakat. 26 stycznia zaplanowany został finisaż wystawy. Mamy nadzieję, że będzie bardzo uroczysty – mówiła Rozwita Stern, kuratorka tej wystawy.

Wiersze w hołdzie poecie

– Uczestnictwo w wystawie "Tęskno mi, Panie" było prostą konsekwencją zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie w dwusetną rocznicę urodzin Norwida. Temat był konkretny: wiersz, w którym chciałem zawrzeć odpowiedź na przemyślenia dotyczące fortepianu Chopina. Tego, który Norwid obserwował w momencie zniszczenia. Wszystko to spowodowało, że stworzyłem obraz i zgłosiłem się do konkursu. Kolejno zostałem zaproszony do udziału w przygotowaniu następnej wystawy. Napisałem wiersz, na który sam sobie odpowiedziałem za pomocą pracy plastycznej – opowiedział Mariusz Hoffman, jeden z artystów biorących udział w wydarzeniu.

Zobaczyć artystę

– Cenię u Norwida to, że tworzył sztukę poprzez pojęcie symbolu. To epigon romantyzmu, ale wszyscy po nim czerpali z jego twórczości. W jego życiu bliskie jest mi to, że był daleki od skandalizowania, ubarwiania i zabawy sztuką. Dążył do naturalnego i prostego piękna. Ono już wtedy nie było doceniane, podobnie jak dziś. W mojej pracy chciałem pokazać, że Norwid nie jest tylko duchowym, artystycznym medium. Jest rzemieślnikiem, intelektualistą, którego trud powinien być godnie wynagradzany za to, że pomaga nam wszystkim zrozumieć otaczającą rzeczywistość w aspekcie zarówno fizycznym, jak i egzystencjalnym – wyjaśnił.

Posłuchaj
08:10 PR3 2021_12_31-09-45-05.mp3 "Tęskno mi, Panie". Wystawa w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi (Trójka przed południem)

 

Wystawę "Tęskno mi, Panie" można oglądać do końca stycznia.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Rozwita Stern (kurator wystawy), Mariusz Hoffman (jeden z artystów)
Data emisji: 31.12.2021
Godziny emisji: 9.45

zch


Czytaj także

Henryk Sienkiewicz po godzinach. Wystawa "Zapiski w szufladzie"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:00
W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oglądać można wystawę zatytułowaną "Zapiski w szufladzie". Ekspozycja poświęcona została znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. Czego można się dowiedzieć, odwiedzając Oblęgorek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków. Wystawa o historii i współczesności miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:45
Wernisaż "Kraków od początku, bez końca" wieńczy trwający kilkanaście lat remont Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Krakowa. Na nowej wystawie stałej historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.
rozwiń zwiń