"Murale Szczecina" – opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:55
"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
Szczecin, sierpień 2018 roku. Marcin Papis Kraz maluje mural z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicy powstania Zakładu Gazowniczego
Szczecin, sierpień 2018 roku. Marcin Papis "Kraz" maluje mural z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicy powstania Zakładu GazowniczegoFoto: PAP/Marcin Bielecki
  • Album "Murale Szczecina" pod redakcją Stanisława Rukszy i Anny Ciabach pokazuje ciekawe przykłady sztuki ulicznej, jej historię, aktualną sytuację oraz kilka fascynujących miejskich legend. 
  • Na potrzeby albumu sfotografowano zarówno undergroundowe graffiti, jak i wielkie murale powstałe na zamówienie publiczne. 
  • Wydawnictwo to nie tylko fotografie, ale i zapis rozmów pomiędzy autorami a artystami takimi jak m.in. " Lump ", Marcin Papis "Kraz" i Mariusz Waras.

Mural – lustro życia miasta

Album "Murale Szczecina" pokazuje interesujące przykłady sztuki ulicznej, jej historię, aktualną sytuację i potencjał jej środowiska oraz kilka fascynujących miejskich legend. Za jego powstanie odpowiada Stanisław Rukszaj, który Szczecin zna od podszewki, oraz Anna Ciabach, dla której oglądanie tamtejszych murali stanowiło metodę poznawania miasta

– Szczecin to bardzo wibrujące, ciekawe miasto pełne kreatywnych ludzi. Do murali podchodzimy dosyć szeroko  od tych, które wywodzą się z undergroundowej tradycji graffiti i są powiązane z subkulturami, aż po wielkie realizacje na budynkach. Podkreśliłabym więc przede wszystkim różnorodność Szczecina i to, jak miasto odbija się w tych wszystkich pracach – mówiła współtwórczyni albumu "Murale Szczecina" w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Posłuchaj
07:02 Trojka przed poludniem murale Szczecina 2022_01_11-09-32-23.mp3 Albumu "Murale Szczecina". Redaktorzy wydawnictwa Anna Ciabach i Stanisław Ruksza gośćmi Trójki cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

– Byliśmy świadomi, że publikujemy tę książkę w momencie, kiedy mural jest już jedną z wielu dowolnych metod, nie jest tak kontrkulturowy, jak kiedyś. Na ulicach mural pojawia się z wielu różnych powodów. Dalej jest lustrem życia miasta, ale potrafi odgrywać rolę czy to np. propagandową, czy komercyjną. W tej całej różnorodności chcieliśmy zachować prace najbardziej autentyczne. Są tutaj bardzo ciekawe undergroundowe realizacje, ale także umiejętne przykłady tego, jak artyści poradzili sobie z zamówieniami publicznymi – wyjaśniał Stanisław Ruksza.

Posłuchaj
06:17 Trojka przed poludniem murale Szczecina 2 2022_01_11-09-42-04.mp3 Albumu "Murale Szczecina". Redaktorzy wydawnictwa Anna Ciabach i Stanisław Ruksza gośćmi Trójki cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

Uniwersalne "Murale Szczecina"

Jednym z murali, które powstały na zamówienie publiczne i zostały pokazane w albumie "Murale Szczecina", jest realizacja zatytułowana "Sierpień 1980-2020", który znajduje się na placu Solidarności. Mural Marcina Papisa o artystycznym pseudonimie "Kraz" przedstawia dłoń ułożoną w gest victorii. Realizacja nawiązuje jednocześnie do wydarzeń z sierpnia 1980 roku oraz sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele Białorusi po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. – Mural miał tam tkwić 23 miesiące, a jest już ponad półtora roku i jest bardzo dobrze zaadaptowany przez mieszkańców. Idealnie wpisuje się w wieloletnią tradycję wolnościową miasta – ocenił Stanisław Ruksza.

Album "Murale Szczecina" to nie tylko fotografie, ale i zapis rozmów pomiędzy autorami a artystami takimi jak m.in. " Lump ", wyżej wspomniany "Kraz" i Mariusz Waras. – Na pewno ich historie mają kilka wspólnych punktów, które wynikają z czasów, w których ci artyści dorastali i się rozwijali. Warto podkreślić, że Szczecin jest blisko Berlina. Łączy ich nastoletnia fascynacja street artem i inspiracje płynące z jednej z jej europejskich stolic. Wszyscy trzej artyści, z którymi najwięcej rozmawialiśmy, skończyli akademię sztuki i sami uczą o sztuce. Pokazuje to, że street art, oprócz tego, że ma charakter oddolny, może też być po prostu dziedziną akademicką – mówiła Anna Ciabach w "Trójce przed południem".

Szczecińskie murale/PomZachodnie

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Anna Ciabach i Stanisław Ruksza (redaktorzy albumu "Murale Szczecina")
Data emisji: 11.01.2022
Godziny emisji: 9.32, 9.42

kr

 

Czytaj także

Mural pamięci Marka Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:25
W kwietniu obchodzona będzie 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na warszawskim Muranowie zostanie odsłonięty specjalny mural.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć fajny mural?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 08:00
W Polsce narasta moda na murale. Dzięki temu kolorowe, wielkoformatowe malunki ożywiają wciąż szare ściany i blokowiska, które dominują w naszym krajobrazie miejskim. Równocześnie jednak coraz częściej pojawiają się dzieła wątpliwej jakości artystycznej. Jest też kwestia wpływu lokalnej społeczności na treść i kształt murali.
rozwiń zwiń