Muzyczni ambasadorzy Polski poza granicami

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 17:05
– Dziś Dzień Flagi. W programie "Księga muzycznych olśnień" będzie więc po polsku. To moment, by przyjrzeć się twórczości, którą prezentują wszyscy nasi muzyczni artyści, rozsiani po całym świecie. Wielu z nich od lat tworzy pod polskim sztandarem – zaprosił na program Piotr Majewski.  
Urszula Dudziak i Michał Urbaniak, Warszawa 2001 rok.
Urszula Dudziak i Michał Urbaniak, Warszawa 2001 rok. Foto: Jan Rolke /Forum

Posłuchaj
50:49 2021_05_02 16_06_10_PR3_Księga_Muzycznych_Olśnień.mp3 Polscy artyści w świecie (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)

 

Vladyslav Sendecki

Artysta mieszka za granicą od lat osiemdziesiątych. Jest twórcą znanym i lubianym na całym świecie. Niektórzy z amerykańskich krytyków uważają go za jednego z pięciu najbardziej biegłych technicznie, współcześnie koncertujących pianistów. Na uwagę zasługuje również to, ile polskich nut zawiera w swoich popisach. Jak sam mówi: "W mojej muzyce chodzi o oddanie ducha Chopina, Mickiewicza oraz tych, którzy przyczynili się do tego, jacy my, Polacy, jesteśmy" – mówił Piotr Majewski. 

Sozinho (feat. Vladyslav Sendecki) / Randy Brecker

Jarmila Xymena Górna

– Jarmila tworzy i mieszka w Londynie. Jej twórczości nie daje się łatwo zamknąć w określonych ramach stylistycznych. Pochodzi z Łodzi i mało brakowało, a przyszłaby na świat na deskach Teatru Wielkiego. Nigdy nie ukrywała swojego semickiego pochodzenia. Zawsze podkreślała też, że jej serce i dusza związane są z polską ziemią – usłyszeliśmy w audycji "Księga muzycznych olśnień". 

Jarmila Xymena Gorna - Faith (Official Music Video) / Jarmila Xymena Gorna

Michał Urbaniak 

– Bez wahania można określić go ambasadorem polskości i polskiej muzyki poza granicami naszego kraju. W swoich dokonaniach przypomina, że jest nie tylko sprawnym skrzypkiem, ale też saksofonistą i klarnecistą. W latach osiemdziesiątych przybył do Stanów Zjednoczonych wraz ze swoją żoną, Urszulą Dudziak. Ich płyta okazała się strzałem w dziesiątkę i została ciepło przyjęta przez odbiorców. Krytycy amerykańscy zakwalifikowali zaś Urszulę Dudziak do kategorii "zjawisk niezwykłych" – opowiadał Piotr Majewski. 

Manhattan Man / Michał Urbaniak

***

Tytuł audycji: Księga muzycznych olśnień
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 16.06

zch

 


Czytaj także

Funk nad modrą łąką. Muzyka z eko-przesłaniem w "Księdze muzycznych olśnień"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:56
Obchodzony w miniony czwartek Światowy Dzień Ziemi stał się inspiracją tego rozdziału "Księgi muzycznych olśnień". W roli głównej wystąpiła bardzo świadoma ekologicznie formacja Łąki Łan.
rozwiń zwiń