Kowalsky Meg A Vega, Edda Művek i inni, czyli muzyka prosto z Węgier

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 13:00
Wielu z nas jako kierunek wakacyjnych podróży obierze sobie Węgry. Wraz z Łukaszem Ciechańskim sprawdziliśmy, jakich dźwięków możemy spodziewać się w kraju słynącego z papryki i doskonałego wina.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sakkmesterke

Posłuchaj
51:41 2021_06_20 12_07_32_PR3_Muzyczne_Podroze.mp3 Co słychać na Węgrzech? (Muzyczne Podróże/Trójka)

 

Audycję otworzyły dwa utwory grupy Kowalsky Meg A Vega  "Remény" i "Mindemen". Węgierski kwintet na początku skupiał się na brzmieniach spod znaku funku i rocka, później dodał do swojej twórczości elementy hip-hopu, a obecnie przeszedł na bardziej popowe granie. Jeden z członów nazwy formacji  "Vega" wcale nie odnosi się do nazwiska żadnego z muzyków ani ich preferencji żywieniowych (chociaż lider Gyula Balázs rzeczywiście jest wegetarianinem), a do Vincenta Vegi, jednego z głównych bohaterów kultowego filmu Quentina Tarantino "Pulp Fiction".

KOWALSKY MEG A VEGA - REMÉNY (Official)/Kowalsky Meg a Vega

Edda Művek (tłum. "Edda Działa") to rockowa formacja założona w 1973 roku jako Griff. Słowo művek ("działa") symbolizuje to, że grupa rozpoczęła swoją karierę w Miszkolcu, mieście przemysłowym Europy Środkowej, które określano "miastem stali" (acélváros). Łukasz Ciechański zaprezentował w "Muzycznych Podróżach" dwie kompozycje zespołu – "Elhagyom a várost""A kör".


Punnany Massif to grupa założona w 2003 roku w mieście Pecz w południowych Węgrzech. Jak sami określają to członkowie grupy, wykonywany przez nich gatunek muzyki to "społeczny funk". Dwaj główni członkowie formacji – Máté Felcser i Roland Farkas, po raz pierwszy spotkali się w 1994 roku jako prowadzący serię imprez (a później audycję radiową) pod nazwą "Ready Face". Dziś na swoim koncie mają już siedem albumów. Utwór "Tokiiiooooo" pochodzi z najnowszego z nich, który swoją premierę miał w tym roku

Punnany Massif - TOKIIIOOOOO (Official Music Video)/Punnany Massif

Lista utworów:

1. Kowalsky Meg A Vega – "Remény"
2. Kowalsky Meg A Vega – "Mindemen
3. Edda Művek – "Elhagyom a várost"
4. Edda Művek – "A kör
5. Republik – "Neked könnyű lehet
6. Republik – "16 tonna" fekete szén
7. Hooligans – "Szabadon
8. Hooligans – "Nőben a boldogság
9. Fiesta – "Aki Elmegy Ugye Hazatér
10. Fiesta – "Bonita"
11. Punnany Massif – "Tokiiiooooo"

***

Tytuł audycji: Muzyczne Podróże
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 20.06.2021
Godzina emisji: 12.07

kr

Czytaj także

"Muzyczne Podróże". Kierunek: Hiszpania!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:00
W pierwszą muzyczną podróż pojechaliśmy do Hiszpanii. – Z oknami pogoda zaczyna przypominać nam ciepłe kraje. Ładujemy się witaminą pochodząca wprost ze słońca – powiedział prowadzący popołudniową audycję Łukasz Ciechański. Rozpoczęliśmy od wycieczki do Andaluzji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podróż na Jamajkę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:10
– W dzisiejszą muzyczną podróż zabiorę państwa na Jamajkę. Pochylimy się nad Rastafari, millenarystyczno-mesjanistycznym synkretycznym ruchem religijnym, który powstał w latach trzydziestych, w kręgach chrześcijańskich. Zapoczątkował go Marcus Garvey. Nie zabraknie również muzyki związanej z Jamajką oraz licznych ciekawostek – zapowiedział Łukasz Ciechański, zapraszając na audycję "Muzyczne podróże". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorące brzmienia wprost z rozgrzanej słońcem Kuby

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 13:10
"Kuba, wyspa, jak wulkan gorąca..." śpiewał Janusz Gniatkowski. To właśnie to miejsce stało się celem muzycznej podróży Łukasza Ciechańskiego. Jakie dźwięki i brzmienia towarzyszyły wyprawie?
rozwiń zwiń