Jacek Skubikowski – wspomnienie artysty, który "tyle zalet miał"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:00
W tym wydaniu audycji Michał Kirmuć postawił na piosenki autorstwa Jacka Skubikowskiego. 13 czerwca minęła rocznica śmierci Jacka Skubikowskiego, wokalisty, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora.
Jacek Skubikowski
Jacek SkubikowskiFoto: PAP / Jerzy Michalski

Jacek Skubikowski nigdy nie był gwiazdą pierwszej jasności, ale jego wpływ na polską scenę muzyczną jest nie do przecenienia. Szczyt jego artystycznej aktywności przypadł na lata 80. Właśnie wtedy wylansował swoje największe przeboje, takie jak "Jedyny hotel w mieście" czy "Dobre miejsce dla naiwnych". Przede wszystkim stał się jednak autorem rozchwytywanym przez innych wykonawców, którzy zawdzięczają mu sporo hitów.

Teksty Skubikowskiego słychać m.in. w dwóch dobrze znanych utworach grupy Lady Pank, "Zawsze tam gdzie ty" i "Tacy sami" – drugi z nich zabrzmiał w "Nocnym przeglądzie myśli". Usłyszeliśmy również piosenkę "Taniec pingwina na szkle" zespołu Lombard, który wielokrotnie korzystał z talentu Skubikowskiego – zarówno jako tekściarza, jak i kompozytora.

Jacek Skubikowski – "Albo nigdy nikt", źródło: YouTube

Michał Kirmuć nie byłby sobą, gdyby nie pogrzebał w głębokich archiwach polskiej piosenki, by zaprezentować słuchaczom nagrania, które na antenie radiowej można usłyszeć bardzo rzadko lub wręcz wcale. Tym razem były to utwory wykonywane przez Grzegorza Markowskiego i Macieja Januszkę, "jednego z najbliższych muzycznych przyjaciół" bohatera audycji, według słów jej gospodarza. Warto dodać, że żadna z tych kompozycji nie została nigdy wydana na żadnym fizycznym albumie.

Na deser zabrzmiał zaś wielki przebój grupy Red Box, w wersji koncertowej, zarejestrowanej przed dwoma laty w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. W koncercie, przypomnianym w minioną niedzielę na falach tej stacji, wziął udział osobiście Michał Kirmuć, który od kilku lat jest gitarzystą tej słynnej brytyjskiej formacji.


Posłuchaj
54:24 2021_06_14 00_05_31_PR3_Nocny_przegląd_myśli.mp3 Wspomnienie Jacka Skubikowskiego (Nocny przegląd myśli/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Jacek Skubikowski – "Złe słowa"
 2. Jacek Skubikowski – "Albo nigdy nikt"
 3. Martyna Jakubowicz – "Tyle zalet miał"
 4. Klincz – "Słowo sukces"
 5. Maciej Januszko – "Skok fakira"
 6. Grzegorz Markowski – "Wynik dnia"
 7. Lombard – "Taniec pingwina na szkle"
 8. Lady Pank – "Tacy sami"
 9. Robert Wyatt – "Sea Song"
 10. Red Box – "Chenko (Tenka-io) (Live at Trójka 2019)"
 11. Tom Waits – "Helsinki Mood"

***

Tytuł audycji: Nocny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 00.05

kc

 

Czytaj także

Wiele twarzy Riverside

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 12:00
– Zmieniła się pora audycji i jej nazwa, ale wszystko inne pozostaje bez zmian: ta sama muzyka, ten sam nastrój – tymi słowami Michał Kirmuć przywitał słuchaczy pierwszego wydania "Nocnego przeglądu myśli", znanego wcześniej pod szyldem "Wieczorny przegląd myśli". Program wypełniła więc w większości muzyka z kręgów prog rocka i jemu podobnych gatunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pink Floyd, Roger Taylor i szacowny jubilat z basem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:00
Klasyka rocka progresywnego sąsiadowała w tym wydaniu audycji z całkiem nowym utworem nagranym przez perkusistę grupy Queen. Nie obeszło się też bez wizyty na krajowym, progrockowym podwórku.
rozwiń zwiń