Różnorodne brzmienia nocną porą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 01:00
– Dziś będzie różnorodnie. Nie zabraknie akcentów podniosłych, nawiązujących do rocznicy Powstania Warszawskiego. Z tego powodu pojawi się więcej dłuższych utworów. Tradycyjnie będzie też coś przebojowego, wpadającego w głowę i uszy – zapowiedział Michał Kirmuć i zaprosił na audycję "Nocny przegląd myśli".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/kondr.konst

Posłuchaj
55:31 2021_08_02 00_05_29_PR3_Nocny_przeglad_mysli.mp3 Muzyka różnorodna (Nocny przegląd myśli/Trójka)

 

Laibach

Spotkanie otworzyła grupa Laibach i "Warszawskie dzieci". To utwór, który ukazał się z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydana premierowo płyta zawierała trzynaście minut muzyki, która miała upamiętnić wydarzenia 1944 roku oraz walczących w sierpniowym zrywie.

Laibach to słoweński zespół, który powstał w jednej z górniczo-przemysłowych miejscowości na terenie byłej Jugosławii. Nazwa grupy pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany, stolicy kraju, nadanej temu miastu przez niemieckiego okupanta w czasie wojny. Konotacje związane z nazwą stały się punktem wyjścia do stosowanie częstych odniesień ideologicznych i politycznych w twórczości zespołu.

LAIBACH - Warszawskie dzieci / NCKultury

"Video Killed Radio Star"

Dokładnie czterdzieści lat temu, 1 sierpnia 1981 roku, nadawanie rozpoczęła pierwsza muzyczna telewizja na świecie. Teledysk do utworu "Video Killed Radio Star" był pierwszym wyemitowanym na jej antenie. The Buggles to brytyjski zespół nowej fali. Tekst utworu przedstawia obawy i mieszane uczucia związane z postępem technologicznym XX wieku i jego wpływem na media.


Lista utworów:

1. Laibach – "Warszawskie dzieci"
2. The Buggles – "Video Killed The Radio Star (Live 2004)"
3. Yes – "Cinema/Owner of a Lonely Heart (Produced by Trevor Horn Concert 2004)"
4. Yes – "Hold On (Live)"
5. Pink Floyd – "Marooned Original Demo (Cosmic 13)"
6. Basspace –"F (Jazz Jamboree '84)"
7. Blitzkrieg – "Tłum"
8. Tom Waits – "New York Theme (Het, You Can Have That Heart Attack Outside Buddy)"

***

Tytuł audycji: Nocny Przegląd Myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 00.06

zch/kr

Czytaj także

Stopniowe łagodzenie nastroju. Od TSA po Tori Amos

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 17:18
Zaczęło się od ostrych, heavymetalowych riffów, a skończyło na subtelnych dźwiękach fortepianu połączonych ze zmysłowym kobiecym głosem. W tym wydaniu audycji Michał Kirmuć zaserwował słuchaczom wielogatunkowy koktajl muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Krautwurst w czułych objęciach Mięthy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:00
O muzycznych doświadczeniach i fascynacjach, nadziejach na przełamanie koncertowego impasu oraz niezbędnej w życiu czułości i słabości opowiedzieli w tym wydaniu audycji raper Skip i producent AWGS, tworzący duet Miętha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perkusista o niezwykłym głosie. Roger Taylor świętuje 72. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 02:00
Zamiast kariery stomatologa wybrał... życie rockmana. Roger Taylor odpowiedział na jedno ze studenckich ogłoszeń i w ten sposób został znanym perkusistą grupy Smile, która z czasem przeobraziła się w Queen. Jest autorem wielu przebojów zespołu. Na koncie ma kilka projektów solowych, w których z chęcią używa swojego charakterystycznego głosu. Dziś muzyk świętuje 72. urodziny. Czego nie wiemy o jego twórczości?
rozwiń zwiń