Wiele twarzy Daniela Lanoisa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 07:00
To wydanie nocnej audycji minęło pod znakiem muzyki związanej z osobą Daniela Lanoisa – kanadyjskiego muzyka i jednego z najważniejszych producentów w dziejach rocka.
Daniel Lanois
Daniel LanoisFoto: Forum / Reuters / Valentin Flauraud

Daniel Lanois 19 września skończył 70 lat. Michał Kirmuć wykorzystał ten fakt, aby zaprezentować garść dokonań tego wyjątkowego muzyka – zarówno podpisanych jego imieniem i nazwiskiem, jak i tych, w których pełnił on rolę producenta. Siłą rzeczy był to tylko mały wycinek z imponującego dorobku artysty.


Posłuchaj
55:39 2021_09_20 00_04_41_PR3_Nocny_przegląd_myśli.mp3 Wiele twarzy Daniela Lanoisa (Nocny przegląd myśli/Trójka)

 

Usłyszeliśmy zatem fragmenty debiutanckiej płyty Lanoisa, "Acadie" z 1989 roku i jego ostatniego dzieła, "Heavy Sun", wydanego kilka miesięcy temu. Oprócz tego zabrzmiały wycinki z dwóch wybitnych albumów wyprodukowanych przez Kanadyjczyka: "Achtung Baby" zespołu U2 i "Us" Petera Gabriela. Warto dodać, że wczorajszy jubilat ma również duży wkład w powstanie ważnych płyt takich artystów, jak Bob Dylan, Neil Young czy Emmylou Harris.

Daniel Lanois – "Way Down", źródło: YouTube / Daniel Lanois 

W "Nocnym przeglądzie myśli znalazł się też utwór, który "wywrócił całą audycję do góry nogami", jak to ujął jej gospodarz. Chodzi o nowe nagranie grupy Archive, "Daytime Coma", trwające ponad 14 minut! To znacznie więcej, niż wynosi łączny czas odtwarzania dwóch piosenek rzeszowskiej nowofalowej formacji Cieplarnia, które usłyszeliśmy chwilę wcześniej.

Lista utworów:

  1. Daniel Lanois – "O Marie"
  2. Cieplarnia – "Iluzoryczne życie (radio edit)"
  3. Cieplarnia – "Reaktor"
  4. Daniel Lanois & Heavy Sun – "That’s The Way It Is"
  5. U2 – "Love Is Blindness"
  6. Peter Gabriel – "Fourteen Black Paintings"
  7. Kate Bush – "Hello Earth"
  8. Archive – "Daytime Coma"
  9. Daniel Lanois – "Way Down"
  10. Tom Waits – "Good Old World (Gypsy Instrumental)"

***

Tytuł audycji: Nocny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 20.09.2021
Godzina emisji: 00.05

kc

Czytaj także

Operowo, awangardowo i koncertowo

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 07:00
Muzyczne jubileusze i wspominki zdominowały to wydanie nocnej audycji Michała Kirmucia. Nie zabrakło w niej też odniesień do niedawnych koncertów w studiu radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

6 prac Herkulesa konsolety. Daniel Lanois kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 07:00
To właśnie jemu zawdzięczamy brzmienie epokowych albumów m.in. U2, Petera Gabriela i Boba Dylana. Daniel Lanois, kanadyjski muzyk, uważany za jednego z najwybitniejszych producentów w historii, 19 września świętuje 70. urodziny.
rozwiń zwiń