Nadmorski jazz z kryminałem w tle

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 14:03
Eroll Garner, wybitny jazzowy pianista rodem z Pensylwanii był bohaterem tego wydania audycji. Zabrzmiały głównie utwory z jego sztandarowego albumu "Concert by the Sea" z 1955 roku, wznowionego w rozszerzonej wersji 60 lat później.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Vladislav Havrilov

Eroll Garner urodził się w 1921 roku w Pittsburghu. Już jako 3-latek zaczął grać ze słuchu na pianinie, a kilka lat później występował wraz z zespołem w lokalnym radiu. W 1944 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zdobył reputację wybitnego pianisty jazzowego. 10 lat później skomponował swój najbardziej znany utwór "Misty", który stał się jazzowym standardem.

Eroll Garner – "Misty", źródło: YouTube / Joris Holderbeke

Album "Concert by the Sea" nagrany w Kalifornii we wrześniu 1955 roku, uznawany za jedno z największych dokonań w karierze Garnera, ma w tle niemal kryminalną historię, opowiedzianą w skrócie przez Romana Dziewońskiego. – W ciągu roku sprzedano 225 tysięcy egzemplarzy, okazało się, że ta płyta zarobiła milion dolarów. Jak na tamte czasy była to niewyobrażalna kwota. Columbia Records, pięcioletni kontrakt, no i się zaczęło… albo zakończyło, mało przyjemnie. Nazywano to walką Dawida z Goliatem. Eroll Garner powinien stać się milionerem, ale nie dostał właściwie niczego – mówił gospodarz "Łagodnych taktów".


Posłuchaj
50:01 2021_06_30 23_08_31_PR3_Lagodne_Takty.mp3 Nadmorski jazz Erolla Garnera (Łagodne takty/Trójka)

 

Menedżerka Garnera, Martha Glaser, przez długie lata walczyła w sądach o zadośćuczynienie dla swojego podopiecznego. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, którego efektem było wydanie w 2015 roku pełnego zapisu koncertu, z kilkunastoma utworami, których nie zawierało oryginalne wydawnictwo wytwórni Columbia z 1955 roku. Właśnie te bonusowe kompozycje stanowiły muzyczny trzon tego wydania audycji.

Lista utworów:

  1. Eroll Garner – "Variations On Misty"
  2. Eroll Garner – "Night and Day"
  3. Eroll Garner – "Spring Is Here"
  4. Eroll Garner – "The Nearness of You"
  5. Eroll Garner – "Sweet and Lovely"
  6. Eroll Garner – "Lullaby of Birdland"
  7. Eroll Garner – "Will You Still Be Mine"
  8. Eroll Garner – "I Cover the Waterfront"
  9. Eroll Garner – "Bernie's Tune"

***

Tytuł audycji: Łagodne takty
Prowadzi: Roman Dziewoński
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Czytaj także

Roman Dziewoński: Wiesław Michnikowski dał ludziom coś niepowtarzalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:00
- Wiesław Michnikowski był profesjonalistą z tej aktorskiej szkoły, gdzie naprawdę trzeba znać tekst, zawsze był perfekcyjnie przygotowany. Nie był gwiazdą, pomagał debiutantom na scenie, nie stawiał siebie na pierwszym miejscu, był partnerem na scenie - mówiła na antenie Dwójki aktorka Magdalena Zawadzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Dziewoński w hołdzie Wojciechowi Karolakowi

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 23:07
– Nie taki miał być początek "Łagodnych taktów". Wojciech Karolak dołączył do niebiańskiego big-bandu. Smutek, okraszony łzą, ale pozostawiający uśmiech w związku z muzyką, którą nam zostawił – mówił Roman Dziewoński, rozpoczynając pierwsze wydanie swojej nowej autorskiej audycji, poświęcone wybitnemu jazzmanowi, który odszedł w wieku 82 lat. 
rozwiń zwiń