Urlop w Hiszpanii

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mandy Godbehear/shutterstock
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/07 15:33
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Do Hiszpanii Polacy mogą podróżować bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na COVID-19.

Podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego dostępnego na stronie www.spth.gob.es lub poprzez aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku oraz po przybyciu do Hiszpanii. Zbieranie informacji od osób podróżujących statkami wycieczkowymi odbywa się za pośrednictwem aplikacji UE Digital Passenger Locator Form dostępnej na stronie https://www.healthygateways.eu. Turyści tranzytowi, którzy nie opuszczają strefy tranzytowej lotniska lub portu, nie są zobowiązani do przechodzenia kontroli.

Pozostali pasażerowie są zobowiązani do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ogólną ocenę wizualną stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę jest uznawana temperatura 37,5 st. C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany badaniu lekarskiemu. Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione, zostanie uruchomiony alert sanitarny, a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia jest lista regionów ryzyka. Teraz nie ma na niej Polski, ale przybywający z regionów objętych listą zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19, zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, albo zaświadczenia o przebyciu COVID-19 w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim. Może być to Unijny Certyfikat Covid. Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

W Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w zamkniętych przestrzeniach publicznych i jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m., a także w środkach transportu. Zwolnione z tego obowiązku są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro. Szczegółowe decyzje dotyczące obostrzeń obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych mogą się różnić i pozostają w gestii władz regionalnych.

Polecamy upewnić się co do wszystkich formalności w liniach lotniczych i na odpowiednich stronach internetowych. Przydatne linki można znaleźć w mediach społecznościowych Trójki.


Hiszpania - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Spain Travel Health (spth.gob.es)

https://www.healthygateways.eu

IATA - Timatic Widget


Playlista