Urlop w Grecji

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Zdjęcie ilustracyjne - Santorini
Zdjęcie ilustracyjne - SantoriniFoto: Shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/08 15:31
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Grecja jest jednym z państw, które akceptują paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid. Dla przypomnienia – to zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu. Certyfikat zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Można go pobrać za pomocą aplikacji mObywatel lub aplikacji mobilnej mojeIKP.

Jeśli takiego dokumentu nie mamy, przyjeżdżając do Grecji, musimy posiadać negatywny wynik testu PCR nie starszego niż trzy dni lub testu antygenowego nie starszego niż dwa dni. Testu nie muszą wykonywać dzieci, które nie ukończyły 12 lat, oraz osoby, które ukończyły szczepienie, minęło 14 dni od podania ostatniej dawki i mają odpowiednie świadectwo szczepienia. Osoby, które przeszły zakażenie, mogą okazać pozytywny wynik testu wykonanego w okresie od 30 do 180 dni przed planowanym przyjazdem. Wszystkie zaświadczenia muszą być wydane w języku greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim lub rosyjskim.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia, może zostać poddana losowej kontroli. Osoby, które nie poddadzą się badaniu, mogą spotkać się z odmową wjazdu. Podróżni i osoby im towarzyszące, u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych na koszt państwa greckiego – ale nie o takie wczasy przecież chodzi.

Każdy turysta musi zarejestrować podróż na stronie travel.gov.gr/#/ gdzie znajduje się formularz Passenger Locator Form. Trzeba w nim podać plan podróży na najbliższe 7 dni. Należy go wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem. Po wypełnianiu wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR. Za niedopełnienie tego obowiązku może spotkać nas grzywna w wysokości 500 euro. Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu. 

W Grecji obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych zamkniętych i na zewnątrz w przypadku dużych skupisk ludzkich. Za nieprzestrzeganie obowiązku grozi grzywna 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami czy półprzyłbicami. W sklepach i centrach handlowych obowiązują limity i utrzymywanie 2-metrowego dystansu. W godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się.

W hotelach obowiązują protokoły sanitarne. W restauracjach czynnych od 5 rano do 22.45 usługi świadczone są TYLKO na zewnątrz. Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć miejsce siedzące. Wyjątek stanowią restauracje hotelowe obsługujące wyłącznie gości hotelowych.

Lokale rozrywkowe konferencje i targi pozostają zamknięte. W miejscach kultu należy nosić podwójną maskę na twarzy składającą się z maski niemedycznej i maski z tkaniny lub maski KN95. Działają kasyna, muzea i ogrody zoologiczne z ekspozycjami na wolnym powietrzu, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz – na szczęście – plaże.

Polecamy upewnić się co do wszystkich formalności w liniach lotniczych lub biurze turystycznym i na odpowiednich stronach internetowych. Przydatne linki można znaleźć w mediach społecznościowych Trójki.


Grecja - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W hotelach obowiązują tzw. protokoły sanitarne, szczegóły na stronie: https://greecehealthfirst.gr/  

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/

https://travel.gov.gr/#/

IATA - Timatic Widget


Playlista