Urlop na Cyprze

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Cypr - przylądek Kawo Greko
Cypr - przylądek Kawo GrekoFoto: pixabay/CC0
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/09 15:29
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Na Cyprze honorowany jest Unijny Certyfikat Covid (UCC) – popularnie nazywany paszportem covidowym. Mogą go pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki. Może go otrzymać także osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin. Certyfikat covidowy można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

W związku z pandemią władze Cypru wprowadziły podział państw na cztery kategorie. Od tego zależą wymogi, które muszą spełnić turyści przylatujący na wyspę. Obowiązują inne restrykcje dla różnych grup państw. Podział jest na bieżąco modyfikowany i może w każdej chwili ulec zmianie. Polska znajduje się obecnie w kategorii zielonej. Oznacza to, że przy przylocie na Cypr nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu ani odbywania kwarantanny. Należy jednak pamiętać, że wciąż przeprowadzane są wyrywkowe testy na lotniskach.

Turyści odwiedzający Cypr muszą obowiązkowo wypełnić specjalną ankietę Cyprus Flight Pass – formularz znajduje się na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem. Przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać mail potwierdzający wypełnienie ankiety. Za jej brak może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do kraju. Warto więc to zrobić, zwłaszcza że bez okazania Cyprus Flight Pass do wielu miejsc nie można wejść. Nie dotyczy to supermarketów, kiosków, aptek, banków, fryzjerów i miejsc na świeżym powietrzu, takich jak ogródki restauracyjne.

Maseczki należy zakładać we wszystkich miejscach: zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obowiązek nie dotyczy jednak dzieci do 12. roku życia. Kara za brak maseczki wynosi 300 euro. Wyjątki to plaże, baseny i miejsca aktywności fizycznej. Zaleca się utrzymywanie 2-metrowego dystansu społecznego.

Przejścia przez strefę buforową, oddzielającą część północną wyspy, zostały ponownie otwarte: przy ich przekraczaniu wymagany jest negatywny wynik testu COVID-19 (PCR lub antygenowy), w formie drukowanej, ważny 7 dni. Z uwagi na często zmieniające się i niespójne po obu stronach regulacje, zaleca się ograniczenie przekraczania strefy buforowej do niezbędnego minimum.

Szczegóły dotyczące aktualnych formalności wjazdowych i ograniczeń obowiązujących na terenie Republiki Cypryjskiej dostępne są w języku polskim na stronach cypryjskiego Ministerstwa Turystyki oraz Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie. Stosowne linki do znalezienia na stronie internetowej Trójki.


Cypr – Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

www.cyprusflightpass.gov.cy

COVID-19_Destination_Protocol_Cyprus_21_May_21_PL.pdf (tourism.gov.cy)

Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie – INFORMACJE DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH NA CYPR (mfa.gov.cy)

IATA – Timatic Widget


Playlista