Urlop na Słowacji i w Czechach

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Praga
PragaFoto: shutterstock.com
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/05 15:31
Prowadzący Witold Lazar
Opis

SŁOWACJA 

Od dziś Słowacja wprowadza II stopień kontroli na przejściach granicznych. Na wszystkich przejściach granicznych zostaną wprowadzone regularne kontrole. Jednocześnie zamknięte zostaną niektóre mniejsze przejścia. Aktualną listę publikujemy w mediach społecznościowych Trójki. Wszyscy wjeżdżający na teren Słowacji mają obowiązek zarejestrować się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica. Nie dotyczy to dzieci do 12 lat oraz podróżnych przejeżdżający przez Słowację tranzytem. Na tranzytowy przejazd przez Słowację jest 8 godzin, a po drodze można zatrzymywać się jedynie na stacji paliw.

Od piątku, 9 lipca, przy wjeździe na Słowację obowiązywać będzie kwarantanna obejmująca wszystkie osoby, które nie zostały zaszczepione. Aktualnie wystarcza negatywny test. Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę, mają czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający.

Na Słowacji obostrzenia i ograniczenia różnią się pomiędzy jednostkami administracyjnymi. W wielu konieczne jest zakrywanie nosa i ust maskami z filtrami FFP2. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i na przystankach. Inne sytuacje z nimi związane reguluje się, w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach. Obecnie w większości z nich nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz, ale są potrzebne w sklepach i punktach usługowych. Na różnych zasadach w regionach Słowacji otwarte są też m.in. restauracje, muzea, galerie, kina. Te zasady można sprawdzić na stronie Automat.gov.sk.

Dla wjeżdżających do Słowacji otwarte będą tylko poniższe przejścia graniczne:

Drogowe

 1.  Vyšný Komárnik - Barwinek
 2.  Mníšek nad Popradom - Piwniczna
 3.  Podspády - Jurgów
 4. Trstená - Chyżne
 5. Oravská Polhora - Korbielów
 6. Skalité - Zwardoń (autostrada)
 7. Skalité - Zwardoń (droga nr 1/12)

Kolejowe

 1. Palota - Lupków
 2. Plaveč - Muszyna
 3. Skalité - Zwardoń

Turystyczne (piesze, rowerowe)

 1. Lesnica - Szczawnica
 2. Červený Kláštor - Sromowce Niżne
 3. Osturňa - Lapszanka
 4. Veľká Franková - Kacwin
 5. Sulín - Żegiestów
 6. Malý Lipník - Andrzejówka

Użyteczne linki

www.korona.gov.sk/ehranica

Słowacja - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

https://automat.gov.sk

https://reopen.europa.eu/pl

IATA - Timatic Widget


CZECHY

Obostrzenia wprowadzają też Czesi. Dotąd obowiązywał przepis, że po upływie 22 dni po zaszczepieniu pierwszą dawką można było przekraczać granicę. Od 9 lipca ta zasada przestaje obowiązywać, a osobą w pełni zaszczepioną będzie ta, która przyjęła drugą dawkę co najmniej przed 14 dniami. Do udokumentowania szczepień wystarczy "Unijny Certyfikat Covidowy". Podobnie działa certyfikat potwierdzający przebycie COVID-19. Osoby niezaszczepione, które chcą wjechać do Czech po 9 lipca, będą musiały mieć negatywny test i wypełnić formularz rejestracyjny na granicy.

W miejscach publicznych, gdy nie można zachować przynajmniej dwumetrowego dystansu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maską FFP2 lub wyższych klas - nie można więc nosić zwykłych maseczek chirurgicznych. Maseczkę musimy nosić również m.in. w środkach transportu i w restauracjach. Policja lub inne służby mogą nakładać kary do 10 tys. koron (1760 zł). W czeskich restauracjach limit to liczba miejsc siedzących. Otwarte są baseny, kasyna i kluby nocne, a także hotele, kina i teatry.

Użyteczne linki

Czechy - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

IATA - Timatic Widget

https://reopen.europa.eu/pl


Playlista