Urlop w Turcji

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Plaża w Turcji, zdjęcie ilustracyjne
Plaża w Turcji, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/artem evdokimov
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/12 15:31
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Osoby wjeżdżające do Turcji muszą przedstawić Unijny Certyfikat Covid lub dokument stwierdzający, że zostały w pełni zaszczepione co najmniej 14 dni przed wjazdem lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli nie mamy takiego dokumentu, należy okazać negatywny wynik testu PCR, nie starszy niż 3 dni lub antygenowego, nie starszy niż 2 dni.

Na granicy możemy zostać poddani testowi PCR przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji. Będziemy mogli udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku, zostaniemy poddani kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu. Nie dotyczy to dzieci do 6 roku życia. 

Przybywający do Turcji drogą lotniczą muszą wypełnić formularz rejestracyjny na stronie tureckiego Ministerstwa Zdrowia. Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Może być w wersji papierowej lub elektronicznej zapisanej na urządzeniu mobilnym. Warto zapoznać się z procedurami covidowymi na stronie tureckich linii lotniczych. W czasie lotu nie możemy używać maseczek z zaworami.

Lądowe granice Turcji z Iranem, Irakiem, Syrią i Armenią pozostają zamknięte. Granica lądowa z Gruzją i Grecją jest zamknięta dla obywateli UE. Obywatele UE udający się do Grecji muszą przejechać przez Bułgarię. Osobom przybywającym do Turcji zaleca się wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia COVID-19. W przypadku jego braku, podróżny sam musi pokryć koszty leczenia w szpitalu w Turcji.

Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki. Prowadzona jest lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów. Istotne informacje o aktualnych ograniczeniach związanych z pandemią w Turcji publikowane są na stronie Ambasady w Ankarze oraz Konsulatu Generalnego w Stambule.

Od soboty Polacy wracający z Turcji jako państwa spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny.

W Turcji jest obowiązkowe zakrywanie nosa i ust w przestrzeni zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach i bazarach. Nieprzestrzeganie nakazu grozi mandatem w wysokości nawet 900 lir tureckich, to ok. 400 zł. Bez maseczek można przebywać na plażach, przy basenach hotelowych i w restauracjach.

Obowiązuje godzina policyjna od 22 do 5 rano. W tym czasie turystów dotyczy zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami. Utrudniona może być też podróż w Stambule komunikacją miejską, zakazane jest używanie transportu publicznego przez osoby poniżej 20 i powyżej 65 roku życia.

IATA - Timatic Widget

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi

Lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów: TGA | T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı


Playlista