Urlop w Kanadzie

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację w poszczególnych krajach, które są celami wakacyjnych wyjazdów Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. 
Proces da odpowiedź na pytanie, czy ustawa wprowadzona w Quebecu nie narusza kanadyjskiej konstytucji
Proces da odpowiedź na pytanie, czy ustawa wprowadzona w Quebecu nie narusza kanadyjskiej konstytucjiFoto: DD Images/ Shutterstock
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/12 15:31
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Władze Kanady wprowadziły poważne ograniczenia wjazdu. Wśród obcokrajowców uprawnionych do wjazdu do Kanady znajdują się: członkowie rodziny obywateli i stałych rezydentów, osoby, które uzyskały zgodę Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego podróżujący w celu wsparcia osoby krytycznie chorej czy umierającej; zawodnicy biorący udział w zawodach sportowych; pracownicy sezonowi posiadający pozwolenie na pracę; studenci zagraniczni posiadający pozwolenie na podjęcie studiów.

Obowiązkowe jest korzystanie z aplikacji ArriveCAN i przekazanie za jej pośrednictwem stosownych zaświadczeń o szczepieniach lub przebytej chorobie COVID-19 w języku angielskim lub francuskim.

Przed wejściem do samolotu lecącego do Kanady trzeba przedstawić wynik negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 3 dni. Od dziś w pełni zaszczepieni podróżni – czyli tacy, którzy zakończyli cykl szczepień więcej niż 14 dni temu – są zwolnieni z kwarantanny. Polacy z kanadyjskim obywatelstwem lub prawem stałego pobytu będą mogli polecieć na wakacje do Polski i wrócić do Kanady bez konieczności kwarantanny.

Prywatne podróże do Kanady dla obywateli innych krajów są zabronione do 21 lipca. Ten zakaz nie dotyczy m.in. kierowców ciężarówek czy personelu medycznego oraz ściśle określonych wyjątków. Po przylocie i tak obowiązkowe jest wykonanie testu molekularnego na lotnisku. Ponadto podróżni są zobowiązani przygotować odpowiedni plan kwarantanny na wypadek gdyby wyniki testu były pozytywne. W praktyce sprowadza się to do zarezerwowania (przed wylotem do Kanady) 3-dniowego pobytu w hotelu autoryzowanym przez rząd federalny w oczekiwaniu na wyniki testu.

Jeśli nie jesteśmy w pełni zaszczepieni, obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, a po niej wykonanie kolejnego testu.

Podczas przebywania w miejscach publicznych obowiązkowe jest noszenie maseczki niemedycznej – czyli FFP2 lub wyższych klas – nie można więc nosić zwykłych maseczek chirurgicznych. Trzeba też przechowywać zaświadczenia o szczepieniu i wyników testów na COVID-19 oraz listy bliskich kontaktów przez 14 dni po wjeździe do Kanady.

Jak widać, z jednej strony dla chcącego nic trudnego – ale w praktyce wakacyjny wyjazd do Kanady to poważne wyzwanie logistyczne. Polecamy upewnić się co do wszystkich formalności w liniach lotniczych i na odpowiednich stronach internetowych. Użyteczne linki można znaleźć w mediach społecznościowych Trójki.


Kanada – Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

szczegółowe informacje na temat sytuacji w kanadyjskich prowincjach w związku z zagrożeniem SARS-CoV-2 – https://www.gov.pl/web/kanada/informacje-nt-sytuacji-w-kanadyjskich-prowincjach.

informacje oraz wyjątki od ograniczeń znajdują się na stronie urzędu ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) – https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/travel-restrictions-exemptions.html (w języku angielskim i francuskim).

informacje na temat rezerwacji hoteli akceptowanych przez rząd federalny znajdują się na tutaj – https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/2019-novel-coronavirus-infection/latest-travel-health-advice/mandatory-hotel-stay-air-travellers/list-government-authorized-hotels-booking.html

IATA – Timatic Widget


Playlista