Urlop w Bułgarii

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Panorama bułgarskich gór
Panorama bułgarskich górFoto: na4ev/Pixabay
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/15

W Bułgarii obowiązują zasady Unii Europejskiej: Kraje oznacza się różnymi kolorami: zielonym, pomarańczowym i czerwonym w zależności od sytuacji epidemicznej. Lista jest weryfikowana co najmniej raz w tygodniu i w razie potrzeby aktualizowana. Polska obecnie oznaczona jest jako zielona strefa niskiego ryzyka, co oznacza, że obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii po okazaniu ważnego paszportu covidowego (unijnego certyfikatu Covid) lub dokumentu zawierającego te same dane co certyfikat UCC.

Jeśli go nie mamy, zostaniemy poddani dziesięciodniowej kwarantannie w domu lub innym miejscu zakwaterowania. Kwarantanna może zostać odwołana po przedstawieniu drogą elektroniczną dokumentu o negatywnym wyniku badania przeprowadzonego w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium Bułgarii.

Możemy posłużyć się też zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed przyjazdem lub negatywnym wyniku szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin. Takie zaświadczenie musi zawierać: imię i nazwisko osoby zgodne z dokumentem tożsamości, z którym się podróżuje, dane kontaktowe placówki medycznej wykonującej badanie, datę przeprowadzenia testu, no i oczywiście wynik negatywny (NEGATIVE), umożliwiający jednoznaczną interpretację. Wszystko musi być zapisane alfabetem łacińskim.

Bez konieczności przedstawiania dokumentów dot. COVID-19 mogą wjeżdżać osoby przejeżdżające tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii, oraz dzieci do 12. roku życia.

W Bułgarii wprowadzony jest obowiązek noszenia maseczki zakrywającej usta i nos w pomieszczeniach, a także w otwartych przestrzeniach publicznych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m. Kara za nieprzestrzeganie nakazu wynosi 300 lewów (690 zł). Otwarte są hotele, restauracje i sklepy.

Przydatne linki:


Playlista