Urlop w Tajlandii

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JAREYPhoto/Shutterstock.com
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/19

Tajlandia to jeden z niewielu częściowo otwartych azjatyckich kierunków. Do wjazdu wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia  certificate of entry COE. Po przylocie każda osoba musi poddać się 14-dniowej kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli, który należy zarezerwować na etapie wnioskowania o certyfikat wjazdowy.

1 lipca ruszył program "Phuket Sandbox", zgodnie z którym w pełni zaszczepieni turyści mogą w ramach 14-dniowej kwarantanny opuszczać akredytowany hotel i swobodnie poruszać się po wyspie. Wymagana jest instalacja aplikacji śledzącej w telefonie lub noszenie opaski monitorującej, a także poddanie się trzem płatnym testom. Po 14 dniach takiej kwarantanny w Phuket możliwa ma być podróż do innych prowincji Tajlandii. Program jest skierowany do osób przylatujących z państw uznawanych za "bezpieczne", których lista ma być aktualizowana co 14 dni. Polska znajduje się obecnie na tej liście. Program "Phuket Sandbox" może zostać zawieszony w trybie natychmiastowym w przypadku wykrycia 90 lub więcej przypadków COVID-19 w ciągu tygodnia. Od 15 lipca, podobne do "Phuket Sandbox" programy mają wystartować w Koh Samui, Koh Tao i Koh Phangan. Do wjazdu wymagane jest również pobranie i instalacja rządowej aplikacji śledzącej ThailandPlus.

Władze Tajlandii przywróciły możliwość tranzytu w Bangkoku. Jest on możliwy tylko na lotnisku Suvarnabhumi, bez możliwości opuszczenia specjalnej strefy tranzytowej i nie może przekraczać 12 godzin. Wdrożenie procedury zależeć będzie od linii lotniczych. Obowiązkiem linii lotniczej/operatora w porcie startowym będzie weryfikacja, czy pasażer posiada wymagane dokumenty: zaświadczenie fit-to-fly, negatywny wynik testu, ubezpieczenie podróżne obejmujące Tajlandię i leczenie COVID-19 do kwoty 100 tys. USD.

W Tajlandii obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd i gubernatorzy mogą wprowadzać restrykcje bez uprzedzenia, ze skutkiem natychmiastowym.

Obowiązuje czterostopniowy system oznaczania prowincji w zależności od liczby przypadków. Bangkok i otaczające prowincje zostały skategoryzowane jako najbardziej zagrożone – strefy ciemnoczerwone. Od 20 lipca dotyczyć to będzie też prowincji Chonburi (w tym Pattaya) i Ayuthaya. W tych strefach obowiązuje godzina policyjna 21:00 - 04:00. Zawieszone są loty krajowe. Zamknięte centra handlowe poza sklepami spożywczymi i bankami. Restauracje mogą działać tylko na wynos.  

W całym kraju skrócono godziny pracy sklepów, centrów handlowych i restauracji; zamknięto bary i lokale rozrywkowe. Loty krajowe pomiędzy innymi niż ciemnoczerwone prowincjami mogą być zapełnione w 50 procentach.

Władze wielu prowincji z niskim wskaźnikiem zakażeń wymagają kwarantanny i testu od przyjezdnych z Bangkoku i innych zagrożonych prowincji. Osoby w pełni zaszczepione mogą być zwolnione z tych restrykcji, ale nie ma jednolitej polityki w tym zakresie.

Obowiązuje bezwzględny obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Nieprzestrzeganie nakazu grozi grzywną do 20 tysięcy THB.

Przydatne linki:


Playlista